Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında 1 Ağustos'tan beri devam eden memurların 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin zam pazarlığında uzlaşma sağlanamadı. Gece yarısı sona eren görüşmelerde 11 hizmet kolunun tamamında anlaşma sağlanırken, zam kararı için Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'ne gidiliyor.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde müzakereler sona erdi. Hükümet son teklifinde 2024 yılı için toplam yüzde 25, 2025 için de toplam yüzde 11 zam teklif etti. 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için de yüzde 40 zam isteyen Memur-Sen ise hükümetin teklifini kabul etmedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gece saat 03.40'a kadar süren görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, "Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı" dedi.

"4688 SAYILI YASANIN DEĞİŞMESİ ZARURİDİR"

Yalçın, sözleşmede yer alan 11 hizmet kolunda ilave kazanımlardan oluşan 128 yeni ve revize maddenin bulunduğunu belirterek, kamu görevlilerinin hak ve sorumluluklarını belirlemek ve toplu sözleşme yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi sağlayan 4688 sayılı yasanın yeniden düzenleneceğini söyledi.

Yalçın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası toplu sözleşmemizin sonucu. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz, geceli gündüzlü çalışıyoruz, şu an saat gecenin 4'üne yaklaşmakta ve ancak içeriden çıkabildik ve imzalar ancak atılabildi. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak.

3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz."

"ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEDİK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imza attıklarını kaydederek, kararın tüm kamu görevlilerine, ailelerine ve emeklilerine hayırlı olması temenni etti. Bakan Işıkhan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı'na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik" diye konuştu.

Yaklaşık 8 saat süren görüşmede, taraflar arasında 11 hizmet kolunun tamamında anlaşma sağlandı. Ancak, 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranında mutabakat sağlanamadı. Görüşmelerde sürenin sona ermes nedeniyle devreye Kamu Görevlileri Hakem Heyeti girecek. Hakem heyeti ise kararını 31 Ağustos tarihine kadar verecek ve memur ve memur emeklisinin zam oranları belli olacak.

11 üyeden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Heyeti oy çokluğuyla karar alıyor. Kuruldan çıkan karara itiraz edilemeyecek.

Editör: Yadigar Hanım