CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "İstanbul Büyükşehir Belediyemizde yaşananlar Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul'un 2 kez seçilmiş belediye başkanının verdiği haysiyet mücadelesi, bir haysiyet davasını kararlılıkla hep birlikte yürütüyoruz." dedi.

CHP'li Muharrem Erkek, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Erkek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açılan soruşturmalara ilişkin, "Demokratik hukuk devletinden, adaletten uzaklaştıkça mafya organizasyonlarına yakınlaştılar. Adaleti ve devleti çürüttüler. Demokrasiyi de çürüttüler, yerel demokrasiyi de çürüttüler. Demokrasi, seçmen iradesi hukuk tanımadan belediyelerimize saldırıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyemizde yaşananlar Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul'un 2 kez seçilmiş belediye başkanının verdiği haysiyet mücadelesi, bir haysiyet davasını kararlılıkla hep birlikte yürütüyoruz. En büyük sorunlarımızdan biri de tabi ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Bir İçişleri Bakanı'nda hukuk bilinci olmayınca maalesef işte sonuç ortada. Adli sicil kaydı temiz insanları dahi masumiyet karinesini yok sayarak lekeleyebiliyor. '557 terörist var' demişti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde, sonra 1668 teröriste çıkarttı. Enflasyon oranında artırıyor. 8 tane terör örgütünün adını saydı. Teröre örgütlerinin propagandasını yapıyor" diye konuştu. 

'SEÇMENİN İRADESİNE SAYGI DUYMUYORLAR'

2019 yılında İstanbul'da yapılan 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerini hatırlatan Erkek, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu o zaman ne demişti? '700 sandık başkanının 1'inci ve 2'nci derece yakınları terörle, FETÖ ile iltisaklı' demişti. 700 sandık başkanını lekeledi. İstanbul'daki ilçe seçim kurulu başkanlığını yürüten hakimleri suçladılar. Sandık başkanları hakkında davalar açtılar. O davaların hepsi beraat ile sonuçlandı. Hakimler hakkında soruşturmalar açtılar. Baskılar kurdular hepsi takipsizlikle sonuçlandı. Ama hiç utanmadılar, sıkılmadılar ve aynı şeyi bugün de yapmaya devam ediyorlar. Bizim Anayasamızda ne yazıyor? 'Hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan hiç kimseye suçlu diyemezsiniz'. Ama saray iktidarı ve İçişleri Bakanı'na bakın herkesi suçlayabiliyorlar. Adli sicil kaydı temiz insanları terör ile iltisaklandırabiliyorlar. Hiç utanmıyorlar ve aynı hataları yapmaya devam ediyorlar. Seçmenin iradesine saygı duymuyorlar." ifadelerini kullandı.

Muharrem Erkek, CHP'li Ali Mahir Başarır ile İYİ Parti'li Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili şöyle konuştu:

"İşte bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 2 milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmak için toplanıyorlar. İşte AK Parti ve MHP birlikte toplansınlar, istedikleri kararı versinler. Meclis'te bekleyen bin 700 fezlekenin içinden 2 fezlekeyi çektiler. İYİ Parti Milletvekili Lütfi Türkkan ve Mersin Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır'ın dokunulmazlık dosyaları. İşte bu korkunun tezahürü. Peki devletin hazinesini soyanların fezlekesi nerede? FETÖ'nün siyasi ayağı olanların fezlekeleri nerede? Kendi bakanlığına ailesinden mal satanların fezlekeleri nerede? İhalelere fesat karıştıranların, ihalelerden komisyon alanların fezlekeleri nerede? Yolsuzluk yapanların fezlekeleri nerede? Ama her zaman söylediğimiz gibi hangi fezlekeleri getirirseniz getirin, hangi soruşturmaları açarsanız açın hiçbirimize bir milim dahi geri adım attıramayacaksınız." 

Editör: İlayda Şimşek