Sosyal medyada geçtiğimiz günlerde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye ait olduğu iddia edilen görüntüler yayılmıştı. Sahte olduğu anlaşılan görüntüleri yayan hesabın AKP'li bir trol olduğu ortaya çıktı. AKP'li hesabın Ali Yeşildağ'ı taklit eden bir hesabı daha kullandığı anlaşıldı.

Twitter'da Ali Yeşildağ’ın adının ve fotoğrafının kullanıldığı bir hesaptan Muharrem İnce hakkında kaset yayımlanacağı iddiası paylaşıldı. Hesabın Ali Yeşildağ ile alakasının olmadığı ve geçmişte AKP'li trollerce kullanıldığı belirtilirken, hesabın, ID değiştirmeden önce Ayşe Minyeli adıyla paylaşımlar yaptığı belirlendi. Ayşe Minyeli isimli hesabın tweet attığı dönemde 6284'ün kaldırılmasını istediği, Atatürk aleyhine tweet atıp Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı övdüğü, hilafeti savunduğu, Ümit Özdağ ve Nevşin Mengü'ye hakaret ettiği gün yüzüne çıktı.

Bu hesap henüz küçük bir hesapken aktrollük yapıp AKP’lilerden beğeni alarak büyüdü ve propaganda yaptı. O yüzden hesabı takip edince önerilen hesaplar hep AKP’li.

ESKİ HESAPLAR DA ORTAYA ÇIKTI

Sosyal Medya Manipülasyonu araştırmacısı Dr. Tuğrulcan Elmas hesabın geçmiş dönem paylaşımlarını ve eski kullanıcı adlarını araştırarak bir dizi paylaşım yaptı.

Elmas'ın paylaşımları şöyle oldu:

Muharrem İnce'ye kaset iftiralarını atan ve Ali Yeşildağ'ı taklit eden Ali_Yesilda hesabının id'si 1518344680739590145

Bu hesabın geçmişte kullandığı isimler: @Ayse_Minyeli @___5N1K___ @MuhammdYak21 @Ismet_Ozl

Editör: Yadigar Hanım