Diyanet İşleri Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde ailesini kaybeden ve refakatsiz kalan çocuklara yönelik sorulan 'evlat edinme' sorusuna tepki veren bir açıklama yapmıştı. Diyanet'in, "Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi?" sorusuna verdiği "Evlatlığın mirasçı olma hakkı bulunmaz. Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz" açıklamasını ünlü şarkıcı Murat Boz, sert bir dille eleştirdi.

Murat Boz, sosyal medya hesabından yaptığı tepki dolu paylaşımda, "Çocuklarımızı korumamız, kollamamız gerekirken, akılalmaz açıklamalarla sinir uçlarımızla oynanıyor. İnsanın boğazı düğümleniyor. Diyanetin bu açıklamalarını kabul edebilmemiz mümkün değil. Depremzede çocuklarımız hepimize, Türk halkına emanettir ve emanete ihanet ettirmeyeceğiz. Sonuna kadar takipçisiyiz! Diyanet işlerinin yaptığı 'Evlenme engeli olmadığı' şeklindeki akıl, mantık, vicdan dışı açıklamayı reddediyorum. Her bir çocuğumuzun takipçisi olacağız." dedi.

Sosyal medyadaki tepkiler üzerine bir süre sonra Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesindeki ilgili sayfa silinmişti. Depreme dair tüm soru ve yanıtların yer aldığı sayfada da "Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi" sorusu ve yanıtı çıkarılmıştı.

Editör: Yadigar Hanım