Kırgızistan'daki Manas Üniversitesi, tarihi eser iddiasıyla çalkalanıyor. Üniversite'nin eski rektörü Sebahattin Balcı'nın, müze kurma bahanesiyle bölge halkından topladığı tarihi eser niteliğindeki 42 parça kıymetli eşyanın ortadan kaybolduğu öne sürüldü.

Polemikhaber'de yer alan habere göre; 1995 yılında Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Türkiye-Kırgızistan ortaklığında kurulan Manas Üniversitesi, büyük bir tarihi eser skandalıyla çalkalanıyor.

2011 yılında Üniversitenin rektörlük görevinde bulunan Prof. Dr. Sebahattin Balcı'nın, üniversitede tarihi eserlerin sergileneceği bir müze kurulacağını söyleyerek, bölge halkından tarihi eser niteliğindeki 42 mutfak malzemesini müze için topladığı ancak müzenin hiç kurulmadığı ve toplamam tarihi eserlerin ortadan kaybolduğu öne sürüldü.

basın toplantısı

REKTÖR KENDİSİNDEN TARİHİ ESERLERİ TOPLAMASINI İSTEMİŞ

Rektör Sebahattin Balcı, 2011 yılında Azerbaycan Türk'ü diaspora yetkilisi ve aynı zamanda hukukçu olan Nusret Memmedov'a, bir müze kuracağını ve müzede sergilemek için yerel tarihi eserleri bulmasını istiyor. Memmedov da, Balcı'nın samimiyetine güvenerek bölge halkı ile irtibata geçiyor ve tam 42 parçadan oluşan, tarihi eser niteliğinde mutfak malzemesi topluyor. Bu malzemelerden bir tanesi, 1200 yıllık oldukça eski ve paha biçilemez bir eser. Hatta dönemin TİKA yetkililerinden bir şahıs, Memmedov'dan bu parçayı değerini ödeyerek satın almak istiyor ancak Memmedov, eserleri temin ettiği bölge halkına söz verdiğini ve bu eserlerin müzede sergileneceğini söyleyerek teklifi reddediyor.

Ekran görüntüsü 2023-09-20 215211

MÜZE HİÇBİR ZAMAN KURULMADI

Toplanan tarihi eserlerin Nusret Memmedov tarafından rektör Sebahattin Balcı'ya tesliminden sonra herkes müze kurulmasını ve eserlerin sergilenmesini beklerken, bu konuda en ufak bir girişimde bulunulmadı. Hatta müzenin kurulması bir yana, sergilenmek için toplanan tarihi eserler de ortadan kayboldu.

KIRGIZİSTAN BASINI TOPLANAN ESERLERİN AKIBETİNİ SORDU

Olayın basına yansıması, bölgede ve ülkede büyük tepki çekti. Kırgızistan'daki gazeteler Balcı'nın tarihi eserleri ne yaptığının peşine düştü ve konuyla ilgili günlerce haberler yayımlandı. Ancak Balcı konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

REKTÖR BALCI, TOPLANAN ESERLERİ HEDİYE ETMİŞ

Konu hakkında konuşan Nusret Memmedov, rektör Balcı'ya yıllardır ulaşamadığını ve Balcı'nın kendisinden kaçtığını söylerken, "bir kere onu yakaladım ve toplanan eserlerin akıbetini sordum. Kendisi de lakayt bir şekilde 'Ya biz o eserleri çevremizdekilere hediye ettik' cevabını verdi.

200 YILLIK TARİHİ KİTABI DA ALIP YOK ETMİŞ

Memmedov, Balcı'nın daha önce kendisini kandırarak Osmanlı dönemine ait 200 yıllık çok değerli bir kitabı da üniversite kütüphanesine kazandırmak icin çevirisini yaptırmak amacıyla geri vermek üzere kendisinden aldığını ancak o kitabın da ortadan kaybolduğunu ifade etti. Memmedov söz konusu kitabın kıymetinden bahsederken, "uğruna 10-12 kişinin öldürüldüğünü" de ekliyor.

12 YIL GEÇTİ, TARİHİ ESERLER KAYIP, BALCI'DAN HESAP SORAN YOK

Kırgızistan'daki bu büyük skandalın üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen, tarihi eserleri hediye eden Sebahattin Balcı'dan en ufak bir hesap sorulmaması, liyakatsizlik ve çürümüşlüğün bizi getirdiği son noktayı da gözler önüne seriyor. "Nasıl olsa bana kimse hesap sormaz" mantığıyla hareket eden liyakatsiz yöneticiler, tarihimizi ve milletimizi de lekeliyor. Söz konusu skandal açığa çıkarılıp sorumluları cezalandırılmadığı müddetçe de, bu leke üzerimizde kalacak gibi görünüyor.

Editör: Habererk Com