Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'deki şartların gittikçe kötüleştiğini ve TL'nin en az 2024'e kadar değer kaybedeceğini öngördü.

Türk lirasında sadece 2022'de yüzde 30’dan fazla değer kaybı yaşandı. Geçen yıl dolar karşısında TL’nin değer kaybı yüzde 80 seviyelerinde gerçekleşti. Dolar/TL haftanın son günü 18,22, euro/TL ise 18,16 seviyesine çıkarak 2022 yılının yeni zirvelerini gördü.

Nebati'den lira ve enflasyon açıklaması Nebati'den lira ve enflasyon açıklaması

Reuters dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) net rezervinin 26 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 1,26 milyar dolara azalarak 12,6 milyar dolara gerilediğini aktardı. Böylece iki haftadaki düşüş 3 milyar doları aştı. Reuters'a bilgi veren bankacılar, son haftalarda Merkez Bankası rezervlerine başka bir ülkenin merkez bankasından 1-2 milyar dolarlık bir para aktarıldığını belirtmişti.

TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBI 2024’E KADAR SÜRECEK!

Fitch de, TL'deki değer kaybının 2024 kadar sürmesini beklediklerini açıkladı. Fitch, Körfez ülkelerinden bankaların Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle zarara girdiğini belirtti. Türkiye’deki koşulların gittikçe kötüleştiğini söyleyen Fitch, Türk Lirası’nın değer kaybının bu bankaları etkilediğini vurguladı.