İSTANBUL, (DHA) - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, dün kapılarını açtı. Fuara katılım sağlayan ORKA Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Faik Caner Torunoğulları, fuarın iç pazar paydaşları için önemli olduğunu vurguladı. Açıklamalarında istihdamın önemine de dikkat çeken Torunoğulları, “Bünyemize dahil ettiğimiz yeni otellerimiz ile istihdam sayımız geçen yıla göre yüzde 15 arttı” dedi.

İç paydaşlar için fuarın verimli olduğunu aktaran Torunoğulları, “Turizm sektörü için EMITT oldukça kıymetli. Turizm paydaşları bir araya gelerek sektöre dair gelişmeleri, sezon öncesi planlamaları, doluluk oranlarını değerlendirebiliyoruz” diye konuştu.

“UÇAKLARDA ERTELEME YA DA İPTAL SÖZ KONUSU DEĞİL”

Geçen yıl ülkemizde yaşanan yangın felaketlerinin üstüne bu sene de deprem felaketiyle sarsıldıklarını ve hala bunun üzüntüsünü yaşadıklarını bildiren Torunoğulları, “Ülkemizde yaşanan ve bizleri de derinden etkileyen deprem felaketleri nedeniyle turizm sektörü de sekteye uğradı. Bu dönemde satışlar etkilendi fakat bu kaybı hızlı bir şekilde toparladık. Sezon tam anlamıyla başladığında ise geçmiş dönemdeki sayıların üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Sektör yetkililerinden aldığımız bilgilere göre şu ana kadar uçaklarda ertelenme ya da iptal söz konusu değil. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifa dilerim. Milletimizin başına bir daha böyle felaketlerin gelmemesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 “İSTİHDAM SAYIMIZ YÜZDE 15 ARTIŞ GÖSTERDİ”

Turizmin istihdama da önemli katlılar sağladığını vurgulayan Caner Torunoğulları açıklamalarının devamında şu açıklamalara yer verdi:

“Turizm Türkiye’nin bacasız sermayesidir ve istihdama da ciddi katkılar sağlıyor. ORKA Hotels olarak geçen yıl yaklaşık olarak 2 bin 500 kişiye istihdam sağladık. Bu yıl ise çalışan sayımız 3 bin kişiye yaklaştı. Bunların 700’e yakını Marmaris’teki otellerimizde yer alıyor. Bünyemize dahil ettiğimiz yeni otellerle birlikte istihdam sayımız geçen yıla oranla yüzde 15 seviyesinde artış gösterdi. Türkiye genelinde yeni yatırımları da hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Projeler tamamlandıktan sonra istihdam oranında ciddi bir artış yaşayacağız. Ayrıca yurt dışında bulunan şirketlerimizde de 2 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlıyoruz”

KATERİNA AV KÖŞKÜ TURİZME KAZANDIRILIYOR

Turizm ve Kültür Bakanlığı ile çalışmalarının devam ettiğini de aktaran Torunoğulları, bu kapsamda Sarıkamış’ta çalışmaların devam ettiği Katerina Av Köşkü’nün restoresiyle ilgili bilgi verdi. Bakanlıkla beraber çalışarak gerçekleştirdikleri bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte özellikle Rus turistlerin bölgeye akın etmesini beklediklerini söyleyen Torunoğulları, “Yaz turizmine verdiğimiz önemi kış turizmine de veriyoruz. Hayata geçireceğimiz bu proje sayesinde turistler Sarıkamış’ı dört mevsim ziyaret edebilecek. Bu, bölge halkına ve Türkiye ekonomisine katkılar sunacak. Projemizi 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: dha