CHP 'Ayasofya’yı açmayın' diyemedi

Danıştay kararıyla müze statüsünden çıkarılan Ayasofya'nın yankıları tüm şiddetiyle sürüyor.

banner311
CHP 'Ayasofya’yı açmayın' diyemedi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun uzun süren sessizliğinden sonra yaptığı cılzı açıklama sonrası CHP Genel merkezi nihayet resmi açıkla yapıldı.

SKANDAL AÇIKLAMA

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ayasofya'nın ibadete açılması kararını yorumlayan Öztrak; 'Yetkinizi kullanmayıp kendi atadığınız hakimlerin arkasına saklanarak bedelini milletimizin ödeyeceği bir hukuki garabete neden oldunuz. Bu kararlar yıkılmış Osmanlı'nın hukukuna dayanarak Cumhuriyet'in hukukunu yok saydı.' dedi.

Danıştay'ın kararıyla cami statüsünde ibadete açılan Ayasofya ile ilgili olarak "Yıkılmış Osmanlı'nın hukukuna dayanarak Cumhuriyet'in hukukunu yok sayıldı" ifadelerini kullanan Öztrak, "Yarın bir gün yok olup gitmiş padişah iradesine göre birileri daha hak iddia ederse, Osmanlı dönemindeki malını mülkünü talep ederse ne olacak?" diye sordu.

AKP’DEN SERT TEPKİ

Danıştay kararıyla müze statüsünden çıkarılan Ayasofya'nın yankıları sürerken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP'nin konuyla ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi. Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı: “Ayasofya’nın cami olarak açılması ile ilgili tüm dünyadan yapılan açıklamalarda en utanç verici sözler CHP’den geldi... CHP: “Bu kararlar (Ayasofya kararı) yıkılmış Osmanlı'nın hukukuna dayanarak Cumhuriyet'in hukukunu yok saydı.”

Ayasofya Camii kararına temelsiz ve haksız yere tepki gösterenler içinde, bu cümleyi kuranlar kadar millete husumet besleyen bir cümle kurulmadı.

Bu açıklamayı yapan zihniyet “Ayasofya Camii açılmasın” diyemediği için bu beceriksiz ve utanç verici takiyye cümlesini kurmuş.

Türk siyasi hayatı için açıklayıcı bir şifredir: kim Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kavga ettirmeye çalışıyorsa, milletin egemenlik hakları ile sorunu vardır.

Bütün siyasi misyonu Cumhuriyetimiz ile Osmanlı Devleti’mizi kavga ettirme üzerine kurulmuş olanlar var.

Diktatörlük ve ikiyüzlülük arasında devre mülk gibi mutasyona uğrayan zihniyetle karşı karşıyayız. “Ayasofya açılmasın” diye diktatörce bir yaklaşımın milletten tepki göreceğini bildiği için, ikiyüzlülükle “yıkılmış Osmanlı hukuku üzerinden Cumhuriyetin hukunu yıktınız” diyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.