CHP’li Yeşil, “RTÜK’ün Tanıtım Bütçesi Tarumar Edildi”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında, Kamuda hemen her alanda olduğu gibi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) da hoyrat harcamalar yapıldığına dikkat çekti.

CHP’li Yeşil, “RTÜK’ün Tanıtım Bütçesi Tarumar Edildi”

2020 Yılı Bütçe Teklifinde, RTÜK e ayrılan Tanıtım bütçesini gündeme getiren CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: “Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, temsil ve tanıtım giderleri için sekiz ayda 1,3 milyon TL harcadığının altını çizdi.

CHP Ankara milletvekili ve içişleri Komisyonu üyesi Nihat Yeşil, açıklamasına şöyle devam etti: Ekonomik olarak zor günler geçirdiği belirtilen, tasarruf planları çerçevesinde günlük gazete alımına dahi son verildiği öne sürülen RTÜK’ ün yeni yıl bütçesi önceki yıla göre 17 milyon TL artarak 160 milyon TL’den 177 milyon TL’ye yükseldi. Kurumun bu yılın ağustos ayına kadar yaptığı bazı harcama kalemleri ise yılın tamamı için ayrılan ödeneği şimdiden geride bıraktı. Buna göre, temsil ve tanıtım giderlerine, 350 bin TL ödenek ayrılmışken, sekiz ayda harcanan tutar 1,3 milyon TL oldu.

RTÜK ‘deki israfın boyutlarını rakamlarla dile getiren CHP Ankara Milletvekili Yeşil; RTÜK Başkanlığı’na 2020, 2021 ve 2022 yıllarında temsil ve tanıtma giderleri kalemi için toplam 7,2 milyon TL ödenek ayrıldığını söyledi.

İŞÇİYE 8 MİLYON ÖDENDİ

Kurumun, Strateji Geliştirme Dairesi’nde pasif görevde görevlendirilen tecrübeli personelin yerine yeni personel alımı yapıldığını. Kadroda ‘aşırı doluluk’ olduğu ileri sürülen RTÜK’ün personel giderleri kaleminde de sapma yaşandığını vurgulayan CHP‘li Yeşil, şöyle devam etti: 12 ayda kullanılmak üzere işçi giderleri kalemi için 4,7 milyon TL ödenek ayıran RTÜK, buraya 8 ayda 6,3 milyon TL ödedi. RTÜK’e personel giderleri için ayrılan üç yıllık toplam ödenek tutarı ise 76,9 milyon TL oldu.

2020 Yılı Bütçe Teklifinde RTÜK’ün sekiz aylık ‘görev zararı’ da yer aldı. Buna göre, ağustos ayına kadar 2,4 milyon TL’lik görev zararı ortaya çıktı.

GÖREV ZARARINI SAYIŞTAY TESPİT ETTİ

RTÜK’teki harcamalar Sayıştay’ın yaptığı denetimlerde de tespit edildi. 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre, 15 Ocak 2012 tarihinden sonra göreve başlayan RTÜK Üst Kurulu üyelerine, mevzuata aykırı olarak çok daha yüksek maaşlar ödendi. Vadesi dolmasına karşın kurumun 2 milyon 689 bin TL’lik borcu tahsil etmediğini de belirleyen Sayıştay, RTÜK’ün 2018 yılı zararının 2,9 milyon TL olduğunu ortaya koydu.

CHP Ankara Milletvekili Yeşil Bu israfa bir son verilmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 23:45
YORUM EKLE