Sacit Eyüboğlu adı tek geçiliyor!

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere doğru kulisler hareketleniyor. 

banner318
Sacit Eyüboğlu adı tek geçiliyor!

1 Ekim itibarı ile meclis üyelikleri ve belediye başkan aday adaylıkları için başvuruları alan Cumhuriyet Halk Partisi’nde muhtemel adaylar konuşulmaya başlandı. 

Kulislerde konuşulanlar arasında genelde büyük illerin başkan adaylarının isimleri geçse de  kamuoyunun yakından bildiği hatta kendilerinin aday adayı dahi olmadığı halde, adaylıkları ve, başkanlıkları kesin gözüyle bakılan isimlerde var.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ( CHP) adaylık için istifa süreci 1 Ekim’de başladı. 19 Ekim’de sona erecek adaylık başvuruları için aralarında eski ve yeni milletvekillerinin de bulunduğu aday adayları çalışmalarını sürdürürken, genel merkezin kararı bekleniyor. Önseçimin yapılmayacağı, genel merkez yoklamasının uygulanacağı seçimlerde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısında yetki aldıktan sonra 12 Ekim’de Ankara’da mevcut belediye başkanları ile bir araya gelecek. Buradaki görüşmenin ardından ise Kılıçdaroğlu listesini şekillendirecek.

Kılıçdaroğlu’nun, 12 Ekim’de düzenlenecek belediye başkanları toplantısında CHP’nin iktidarda olmadığı pek çok ilçe belediye başkan adayını açıklaması bekleniyor. Parti içinde üzerinde uzlaşılan adayların erkenden açıklanarak seçime yönelik motivasyonun artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda,

12 Ekim’deki toplantıda 100’e yakın ilçe belediye başkan adayının açıklanması amaçlanıyor.

İstanbul’un ilçeleri için ulusal basında da geniş yer bulan isimler arasında Ümraniye’den geçen dönem belediye başkan adayı Sacit Eyüboğlu adının tek geçilmesi ilçedeki beklentiyi iyice gün yüzüne çıkardı. 

CHP Ümraniye İlçe Başkanı Cafer Aktürk imzası ile genel merkeze belediye başkan adayı ve meclis üyesi adaylarının ön seçimle belirlenmesi yönünde oybirliği ile karar alarak talepte bulunduğu da gelen bilgiler arasında. 

Aday adayı olmadığı halde uzun zamandır parti tabanının gündeminde olan Sacit Eyüboğlu ismi, CHP Ümraniye İlçe Teşkilatında heyecan uyandırdı. 

Olası millet ittifakının yerelde de gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti ve SP tabanlarının da sıcak bakacağı dillendirilen Eyüboğlu ismi kulislerinde konuşuldu.
 Sacit Eyüboğlu açıklaması şu şekilde;
“Aday adayı değilim, olmam da.. Lakin tabanın istemesi durumunda parti büyüklerimin de görev vermesi halinde elbette her türlü sorumluluğu almaya da hazırım” diyen Eyüboğlu, Ümraniye Belediye Başkan adaylığına bir kez daha sıcak baktığını gösterdi. Belediye başkan adayı olduğu seçimleri değerlendiren Sacit Eyüboğlu, CHP’nin Mart 2014’te Ümraniye’de önemli bir başarıya imza attığını kaydetti. Ülke ve millet olarak başta ekonomik kriz olmak üzere son derece hassas bir zamandan geçildiğini kaydeden Eyüboğlu, Mart 2019 yerel seçimlerinin çok büyük önem taşıdığını ve bu noktada CHP’nin tarihi bir sorumluluk altında olduğunu ifade etti.

Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanlığı da 39 ilçede anket yaptırarak kentin adeta röntgenini çektirdi. Yapılan ankette ilçelerin sorunları tespit edilirken, bir de “nasıl bir belediye başkanı istiyorsunuz” sorusu yöneltildi.
Ayın 19’undan sonra öne çıkan isimler bir kez daha seçmenlere sorulacak ve kasım ayının ilk haftasında adaylar açıklanacak. CHP’nin İstanbul’da bölgelere ve bazı ilçelere göre aday adayları arasında isimleri geçenler ise şöyle;

İSTANBUL 1. BÖLGE:  
-Kadıköy: Mevcut başkan Aykurt Nuhoğlu, şair ve yazar Sunay Akın, Şerdıl Dara Odabaşı, İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Necati Ekşi, eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, eski Belediye Başkanı Selami Öztürk, Mustafa Demircan ve Hakan Şişik
- Kartal: Altınok Öz, Hüsnü Süslü ve Harun Özdemir.
-Maltepe: Mevcut başkan Ali Kılıç, Murat Kapan ve Cemil Ekşi.
-Üsküdar: Muhammed Çakmak, İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ahmet Kılıç, İlçe Başkanı Erdoğan Altan, Av. Onur Cingil, Zeki Yılmaz, İBB Meclis Üyesi Nezih Küçükerden ve Mustafa Çetinkaya. 
-Tuzla: Bülent Akköse
-Beykoz: Aydın Düzgün, Coşkun Tosun, Devrim Altıntaş, Gülay Demirel, Mahir Taştan ve Muammer Tonya.
-Ataşehir: Battal İlgezdi, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Oktay Coşkun, Erdal Uçar ve Beytullah Doğanay.
-Şile: İlçe Başkanı Ali Şecaattin Güney ve eski ilçe başkanı Zeki Şen.
-Pendik: Mehmet Salih Usta
-Ümraniye: Sacit Eyüboğlu.
-Sancaktepe: Alper Yeğin ve Özgen Nama.
-Adalar: İlçe Başkanı Mustafa Kerem Tunç, eski Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Nurhan Çetinkaya, eski Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, eski İlçe Başkanı Hıdır Delipınar, Mehmet Dündar Tıraş, Süleyman Türker ve Ayşe Nilden Bayazıt Postacı.
-Çekmeköy: İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, Hüseyin Sipahi ve Seyfettin Yıldırım.

İSTANBUL 2.BÖLGE: 
 -Beşiktaş: İstanbul Milletvekil Gülay Yedekçi, eski Belediye Başkanı İsmail Ünal, Ece Toprak, görevden alınan başkan Murat Hazinedar, Sebahattin Öztürk, Bülent Tatar ve eski PM Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran. 
-Beyoğlu: Oyuncu, yazar ve hekim Ercan Kesal, İnan Güney, İBB Grup Başkanı Ertuğrul Gülsever, Hüseyin Özhan, Gülseren Onanç, İnan Güney ve Engin Baba.
-Eyüpsultan: Ferzan Özer ve Fazıl Afacan. Saim Diken, Cemal Özdemir, Cahit Atiker, Emin Atmaca, Emel Bilaloğlu, Ali Turan, Hüseyin Selami Çelebioğlu, Mustafa Tüysüz.
-Fatih: İlçe Başkanı Soner Özimer, Tarihi Yarımada İşadamları Derneği Başkanı Yusuf Yetişkin ve Turan Durmuş.
-Sarıyer: Mevcut başkan Şükrü Genç, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek.
-Şişli: Hayri İnönü, Mustafa Sarıgül ve Seyfi Erbağ.
-Zeytinburnu: Metin Doğan, Mithat Şahin ve Adil Emecan.

İSTANBUL 3. BÖLGE:
Avcılar: Mevcut başkan Handan Toprak Benli, eski Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, Erhan Bozan, İbrahim Bulut, Ali Haydar Kahraman ve Erdal Kaya.
-Bahçelievler: Ecz. Mehmet Ali Özkan
-Bakırköy: Bülent Kerimoğlu, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Rıza Akpolat ve Ali Fatinoğlu.
-Beylikdüzü: Ekrem İmamoğlu (Kesin gözüyle bakılıyor)
-Büyükçekmece: Hasan Akgün (Kesin gözüyle bakılıyor)
-Çatalca: Cem Kara’nın aday olması bekleniyor. Sağlık durumu nedeniyle ara vermesi durumunda ise yerine önereceği isme kesin gözüyle bakılıyor.
-Esenyurt: Tuncer Marangoz, Kemal Deniz Bozkurt ve eski İl Başkanı Cemal Canpolat.
-Küçükçekmece: Eski İstanbul milletvekili Bihlun Tamaylıgil, Engin Ertaç, Burçin Baykal, Oruç Oymak, Çetin Çapan, Bayramali Çeşmeci, Gökhan Gümüşdağ, Hasan Hüseyin Türker ve Murat Muratoğlu
-Silivri: Özcan Işıklar, eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci ve eski İlçe Başkanı Abdullah Yıldırım.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.