Saray’dan İYİ Parti ve Meral Akşener ile ilgili yeni açıklama geldi!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhur İttifakı'na davet ettiği Meral Akşener ve İYİ Parti ile ilgili yeni açıklama geldi.

Saray’dan İYİ Parti ve Meral Akşener ile ilgili yeni açıklama geldi!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programına konuk oldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e “Evine dön” çağrısı yapmıştı.

Bahçeli'nin çağrısına destek veren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “En makul çizgide bir davettir. Birlik ve beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

“Akşener ittifaka mı davet edildi?” sorusuna yanıt veren Kalın, şu ifadeleri kullandı:

“İYİ PARTİ'NİN AKP VE MHP İLE SOSYOLOJİK TÜRDEŞLİĞİ VAR”

“İYİ Parti'nin dayandığı sosyolojiye bakarsanız AK Parti ve MHP ile iç içedir. Burada daha AK Parti ve MHP'nin içinde olduğu Cumhur İttifakı'na yakın durması çok normal.

AK Parti'nin 18 yıllık iktidarında geleneksel birçok pozisyon yer değiştirdi. Çok ayrıymış kutupmuş, karşıymış gibi görünen şeylerin siyasi mücadele içinde o kadar olmadığı bir dönüşüm yaşandı.

Son Ayasofya meselesinde. Ayasofya CHP'liler için bir mesele olmaktan çıktı. Şimdi İYİ Parti'nin ayrı bir siyasi hareket olarak ortaya çıkması onun AK Parti ve MHP ile sosyolojik türdeşliğini ortadan kaldırmıyor.

Cumhur İttifakı AK Parti ve MHP olarak oldukça güçlü. Son 3 seçimde de çok ciddi başarılar elde etti. Cumhurbaşkanlığı sistemi kabaca iki ittifakın yönlendirdiği siyasal alan olarak devam edecek.”

“ERKEN SEÇİM İÇİN DEĞİL”

Bahçeli'nin söz konusu çağrısının seçime yönelik bir hareket olmadığını belirten Kalın, “Seçimi erken yapalım gibi bir düşünce yok. İyi Parti'nin baştan beri bu blok içinde yer alması siyasetin tabiatına aykırı bir şey.

Devlet Bey'in çağrısı 'sen gel doğal mecranda ak'. Cumhurbaşkanımız bundan sadece memnuniyet duyar” ifadelerini kullandı.

ALİ BABACAN VE AHMET DAVUTOĞLU DEĞERLENDİRMESİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a ilişkin de değerlendirmede bulanan Kalın, “Şu ana kadar güçlü bir durum ortaya koyamadılar.

Siyasi söylem olarak da. Elbette iki siyasi parti bunlar. Tüm siyasi partiler gibi onlar da siyaset yapma hakkına sahip” ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE'NİN PARTİ KURACAĞINA YÖNELİK İDDİA

CHP'li Muharrem İnce'nin partiden ayrılarak yeni bir parti kuracağı iddialarına ilişkin de konuşan Kalın şunları söyledi:

“Bu önemli bir siyasi iddiadır. CHP tabanını kaybetmeden nasıl bir siyasi alan kendisine bulur, inşa eder onu bilemem. Tabii kendisinin karar vereceği bir konu.

CHP'nin içinde yeni bir sese, soluğa ihtiyaç var tartışması dönem dönem ortaya çıkıyor. Yeni parti kurarsa şaşırmam.

Cumhurbaşkanımız hiç 'CHP karışır iyi olur' modunda değil. Cumhurbaşkanı'nın gündeminde İnce yok. Kendisi de söyledi zaten siyasi parti kurma hakkı vardır.

CHP'nin geleneksel sınırlarını aşan bir gayreti oldu. Zannediyorum bunun üzerine bir şeyler bina etmek istiyor kendisi.”

YORUM EKLE