24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik askeri harekât başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Türkiye saatiyle 09.00'da kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurdu. Seferberlik kararı Putin'in televizyonda yayımlanan konuşmasıyla açıklandı.

Rus devlet haber ajansı TASS'ın aktardığı habere göre, Putin, "Batı ülkemizi yok etmek istiyor. Batı, Ukraynalıları tanklara yem etmek istiyor. Bu tarihi Ukrayna bölgesinde, (Ukraynalılar) neo-Nazi kontrolü altında yaşamak istemiyor. (Ukrayna'da) Bu insanlardan vazgeçme hakkımız yok. Emirler kısmı askeri seferberlik yönünde ve kararı imzalandı. Askeri seferberlik yönündeki eylemlerimiz bugün başlıyor" açıklamalarında bulundu.

Konuşmasında Batı'yı tehdit eden Putin, "Batı'ya söylüyorum 'Cevap vereceğimiz birçok silahımız var' ve bu bir blöf değil. İnsanımızı savunmak için tüm kaynaklarımızı kullanacağız" dedi.

Rus lider, amacının Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donbas bölgesini özgürleştirmek olduğunu ve Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini de sözlerine ekledi.

II. DÜNYA SAVAŞI'NDAN BU YANA BİR İLK
Rus televizyonuna açıklamalarda bulunan Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ilan edilen kısmi askeri seferberliğin 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana bir ilk olduğunu kaydetti.

Şoygu "Ukrayna'da Batı ile savaşıyoruz. Batılı komutanlar, harekatlarını Kiev'den yürütüyor. Batı sivillere saldırıyor. NATO'nun tüm uydu ağı, Ukrayna'da Rusya'ya karşı çalışıyor. Seferberlik, daha önce askeri tecrübesi olanlar ve askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olanlar için geçerli. Halihazırda asker veya öğrenci olanlara seferberlik çağrısı yapılmayacak. Devasa kaynaklara sahibiz ve bu kaynaklar sayesinde 25 milyon vatandaşımızın yüzde 1'i bile etkilenmiyor" ifadelerini kullandı.

Şoygu, Rusya lideri Putin'in kısmi seferberlik kararnamesi ile Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatında görev yapmak üzere 300 bin ek görevlinin çağrılacağını söyledi.

Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Kremlin’den yayımlanan, bugünden itibaren başlayan kısmi seferberlik için Putin’in imzaladığı kararnameye göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rus ordusunda sözleşme kapsamında görev yapan askeri çalışan statüsüne sahip olacak.

Seferberlik için çağrılanlara sözleşmeli askerlerin maaşları seviyesinde ödeme yapılacak.

Sözleşmeli askerlerin sözleşme süreleri, seferberlik süresi sonuna kadar devam edecek.

Kısmi seferberlik döneminde sözleşmeli askerlik yapanlar ve seferberlik için askerlik hizmetine alınanlar ancak yaş ve sağlık durumları nedeniyle veya mahkemece hürriyetten yoksun bırakılmaları halinde görevlerinden çıkarılabilecek.

Kararnameye göre, Rus hükümeti kısmi seferberlik faaliyetlerini finanse edecek, Rus ordusunun ihtiyaçlarını gidermek için gereken önlemleri alacak.

Valililere, seferberlik çağrısı esnasında her bölge için savunma bakanlığının istediği asker miktarını belirlenen süre içinde sağlama talimatı verildi.

Savunma sanayisinde çalışan Rus vatandaşları seferberlik hizmetine dahil olmayacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek kısmi seferberlik ilan etmişti.

Putin, seferberlik için yalnızca belirli tecrübedeki vatandaşların askeri hizmet için çağrılacağını ifade ederek “Sadece yedek asker statüsünde ve özellikle orduda hizmet etmiş, belirli bir askeri kaydı ve ilgili tecrübesi olan vatandaşlar askere çağrılacak. Askeri hizmet için çağrılanlar, özel askeri operasyon deneyimi doğrultusunda ilave askeri eğitim alacaklar” dedi.

Editör: Yadigar Hanım