Helal olsun Türk bilim insanlarına: koronasız ortam için çözüm buldular

Türk bilim insanları, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan sağlıkçılar, ameliyathane çalışanları, uçak seyahatleri ve diğer toplu alanlarda koronanın bulaşmasını engelleyecek Far-UVC sistemi geliştirdiler.

Helal olsun Türk bilim insanlarına: koronasız ortam için çözüm buldular

Yeniçağ'dan Selim Öztürk'ün haberine göre, InnowayRG ekibinden Prof.Dr.Ayhan Olcay, Prof.Dr.Serdar Baki Albayrak, Doç. Dr. Mehmet Faruk Aktürk, Onur Yolay, Mehmet Cengiz Akbülbül ve Sinem Yetim’den oluşan ekip korona virüs salgını sürecinde en fazla ihtiyaç duyulan insanlı ortamda kullanılabilen InitusV adını verdikleri Far-UVC ışığı içeren sistemi geliştirdi. Sistem standart 254 nm dalga boylu UVC ışıktan farklı olarak Far-UVC dalga boyunu kullanıyor ve regülasyonlara uymak için Far-UVC’yi %98 oranında bloke eden tekstil ve gözlükle kombine ediyor. 

“DEVRİM YARATACAK” 

InitusV adı verilen sistem sayesinde, riskli alanlarda çalışan insanların korona virüse yakalanma riskleri en aza indiriliyor. Bugüne kadar standart UVC teknolojisi insan veya başka bir canlı bulunan ortamlarda kullanılamıyordu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan InitusV ekibi, “InitusV sistemi hastanelerde, infeksiyon riski taşıyan yerlerde, toplu seyahat edilen, toplu bulunan ortamlarda Far-UVC’nin insan bulunan ortamlarda kullanılmasına müsaade edip infeksiyon koruması sağlayarak bir devrim yaratmaktadır. InitusV ile ameliyathanelerde, yoğun bakım veya diğer riskli birimlerde Covid19 yayılımı engellenerek hem hastalar hemde sağlık personelleri korunabilecektir. Toplu alanlar ve seyahatlerdeki felç olmuş gündelik yaşamımız da normale dönebilecektir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 11:33
YORUM EKLE