Maskeler koronavirüsten ne kadar koruyor?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede maske ve mesafe kuralı, günlük hayatta alınması gereken önlemlerin başında geliyor. Peki bunlar, insanları koronavirüsten ne kadar koruyor?

Maskeler koronavirüsten ne kadar koruyor?

Maskeli ve mesafesiz olarak, farklı senaryolar ile enfekte olmanın risklerinin araştırıldığı bir çalışmanın sonuçları, kamuoyu ile paylaşıldı.

Buna göre; insanlar maske takmadan, üç metre mesafede bile sadece birkaç dakika içerisinde enfekte olabiliyor.

Her iki kişi de cerrahi ya da daha iyi koruma sağlayan N95 maske takıyor ise enfekte olma riski ciddi ölçüde azalıyor. 

'MASKENİN YÜZÜ SARMASI ÖNEMLİ'

Max Planck Institute for Dynamics ve Self-Organisation in Göttingen’deki ekibin araştırması, FFP2 veya N95 maskelerinin solunan havadaki bulaşıcı partikülleri filtrelemede etkili olduğunu doğruluyor.

Yüksek Kimyager Fatma Tezcan, "Burada tek dikkat edilecek husus maskenin yüzü tam sarması oluyor. İki kişi karşılaştığında her ikisinin de yüze tam oturan N95 maske takmış olması durumunda, 20 dakika sonra maksimum enfeksiyon riski, en kısa mesafede bile binde bir oluyor. Maskeler yüzü tam sarmıyorsa, enfeksiyon riski olasılığı yüzde dörde çıkıyor. Araştırma sonuçları, yüze tam oturan N95 maskelerin, cerrahi maskelere kıyasla 75 kat daha iyi koruma sağladığını gösteriyor” diyor.

YORUM EKLE