Vücudunuzdan nikotini temizleyen 11 besin

Sigara tüketimi organlarımızı olumsuz yönde etkiliyor ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra bazı besinler ile vücudunuzdan nikotini temizleyebilirsiniz. İşte o besinler…

Vücudunuzdan nikotini temizleyen 11 besin

KİVİ

Kivi özelikle içinde bol miktarda vitamin barındıran kıymetli bir meyvedir. Bol bol kivi tükettikten sonra göreceksiniz ki vücudunuzda biriken nikotinler zamanla azalacaktır. Carcinogenesis’te yapılan bir araştırmaya göre, kivinin yalnızca DNA’da oluşabilecek oksidatif zararı sınırlamakla kalmayıp, aynı zamanda hücresel onarımı harekete geçirdiği gözlenmiştir.

BAL KABAĞI

Bal kabağı sigara içenlerin vücudunda biriken nikotinin atılmasında önemli bir rol oynar.

ISIRGAN

Isırganda müthiş yoğunlukta bir demir içeriğinden bahsedebiliriz. Vücudun dezenfekte edilmesi adına ısırgan etkili bir rol oynar. Isırgan otu sayesinde vücudunuzda biriken nikotinden kurtulabilirsiniz.

PANCAR

Muhteşem bir demir ve folat kaynağı olan pancar, önemli nikotin düşmanı besinlerinden biridir.

HAVUÇ

Havuç vücuttaki nikotinin dışarı atılmasında büyük pay sahibi. Nikotin bilindiği üzere cilde ciddi zararlar getirir. Havuç suyunun bilhassa cildi yenileme noktasında somut faydaları olacaktır.

Vücutta biriken nikotini dışarı atmada en etkili besinlerin başında hayat kaynağı olan su geliyor. Temel yaşamsal besinimiz olan su tüketimini, nikotinin atılma sürecinde daha fazla tüketmelisiniz.

ZENCEFİL

Az miktar zencefili yemeklerinize katarsanız hem yemeklerinize özel bir lezzet katarsanız hem de vücudunuzdan toksinlerin temizlenmesine yardım olursunuz.

ISPANAK

Özellikle ıspanağı çiğ olarak tüketmeniz son derece önemlidir. Çünkü ıspanak pişirildiği andan sonra vitaminlerini kaybeder. Vitaminlerle beraber folik asidin kaybedilmemesi şarttır.

KARA LAHANA

Karalahana C vitamininden zengin olup, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir. Antioksidan etkisi ile vücuttaki zararlı radikalleri ve nikotini dışarı atar.

BROKOLİ

Mucizevi besinlerden biri olan brokoli özellikle toksinleri ya da metalleri kısa süre içinde yok eder. B5 vitamini açısından zengin bir besin olan brokoliye sigarayı bıraktıktan sonra sıklıkla yer vermelisiniz.

BİBER

İçinde yer alan vitaminler sayesinde tütünün olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

YORUM EKLE