Ses sanatçısı ve söz yazarı İlhan İrem, hayatını kaybetti. 2016 yılından beri böbrek yetmezliği tedavisi gören ve kaldırıldığı hastanede diyaliz makinasına bağlanan sanatçı ölüme yenik düştü.

İlhan İrem'in eşi Hansu İrem, sanatçının vefat ettiğini "Eşim melek oldu" diyerek açıkladı. 

67 yaşında vefat eden sanatçı, ilk albümünü 1973 yılında çıkardı. "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı", "Sen Bilirsin", şarkılarıyla liste başı oldu. 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı.

İlhan İrem, çeşitli kurumlarca "yılın erkek sanatçısı" ve "yılın sanatçısı" ödüllerine layık görüldü.

İLHAN İREM KİMDİR?

Asıl adı İlhan Aldatmaz olan usta sanatçı İlhan İrem 1 Nisan 1955 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Ortaokulda solfej ve şan dersleri almaya başladı ancak müzik hayatına girmesi, 1969 yılında (14 yaşındayken) üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Bu dönemde İstanbul'daki pek çok profesyonel müzik grubundan teklif aldı ancak 1972 yılına kadar Bursa'da kalmayı tercih etti. Aynı kadro ile 1972'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.

İlhan İrem sanat hayatında 70'li yılları "romantik dönem" olarak adlandırır. Bu dönemde single plaklar ve romantik hit parçalar üretmiştir. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda Türkiye'deki en popüler sarkıcılardan biri yaptı. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile başarısını devam ettirdi.

1976 yılında ilk uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayınlandı. "Havalar Nasıl", "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı", "Sen Bilirsin", "Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu.1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınladı ve 1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin Kadınım"ı besteledi ve "Hoşgeldin" adı ile seslendirdi.

1985 yılında üçlemenin ikinci albümü "Köprü" ve İlhan İrem'in ilk kitabı "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." yayınlandı. Kitapta İlhan İrem'in Rock Senfonideki müzikal anlatımı kaleme aldığı öykü ve bu öykünün Nuri Kurtcebe tarafından görüntülenmiş çizgileri ile Burak Eldem, İzzet Eti ve Adnan Özer'in İlhan İrem Müziği üzerine kapsamlı bir araştırması yer aldı. Yine 1986 yılında sözlerini yazdığı "Halley" Melih Kibar tarafından bestelendi ve Türkiye'ye Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi getirdi.

1987 yılında üçlemenin son bölümü olarak "Ve Ötesi" albümü ile "Uzaklarda Biri Var" (Denemeler) adlı ikinci kitabı yayınlandı. Sonraki Dünden Yarına, 1989 yılında ise Uçun Kuşlar Uçun albümleri yayınlandı.

İlhan İrem'in yeni şarkılardan oluşan "Cennet İlahileri" adlı albümü 2006 yılında yayınlandı. 2007 senesinde "Siyah Kuğunun Şarkısı" isimli altıncı kitabı "Senfonik Şiir" alt başlığıyla yayınlandı. 2008 yılında çocuklar için hazırladığı "Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları" isimli bir albüm yayınladı. İlhan İrem, Türkiye'de son dönemde yaşananları kendi penceresinden kaleme aldığı "Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları" isimli yedinci kitabını 2014 yılında yayınladı.

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı. Aralarında Hey ve Ses de olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez "yılın erkek sanatçısı" ve "yılın sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından "yılın şarkısı/yılın albümü" seçildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi psikoloji mezunu olan eşi Hansu İrem ile 1 Ekim 1991 tarihinde evlenen İrem'in son dönem eserlerinin pek çoğunun şiirlerini eşi yazmakta, aynı zamanda albümlerinin kapak fotoğraflarını çekmektedir. Hansu İrem aynı zamanda İlhan İrem'in sanat yönetmenliğini yapmaktadır.Çiftin çocuğu yoktur.

ALBÜMLERİ

Sevgiliye (1979)

Bezgin (1981)

Pencere (1983)

Köprü (1985)

Ve Ötesi (1987)

Dünden Yarına (1988)

Uçun Kuşlar Uçun (1989)

İlhan-ı Aşk (1992)

Koridor (1994)

Romans (1994)

Seni Seviyorum (2001)

Cennet İlahileri (2006)

Tozpembe/Progressive Çocuk Şarkıları (2008)

TOPLAMALAR

1973-1976 (1976)

Pencere... Köprü... Ve Ötesi... (1990)

Sevgililer Günü \ The Best Of İlhan İrem 1 (1995)

Aşk İksiri & Cadı Ağacı \ The Best Of İlhan İrem 2 (1997)

Hayat Öpücüğü \ The Best Of İlhan İrem 3 (1998)

Bir Meleğe Aşık Oldum \ The Best Of İlhan İrem 4 (2003)

Işık ve Sevgiyle 30 Yıl (2004)

YENİ BASIM

Bezginin Gizli Mektupları (2000)

Uçuk Mavi Pencere (2000)

Bulutlara Köprü (2000)

Düşler ve Ötesi (2000)

DİSKOGRAFİ

Plakları

Birleşsin Bütün Eller \ Bazen Neşe Bazen Keder (1973)

Yazık Oldu Yarınlara \ Haydi Sil Gözlerini (1974)

Anlasana \ Ne Güzel Bak Yaşamak (1975)

Bir Varmış Bir Yokmuş (Kuklacı Amca) \ Hasretim Sana (1975)

Ver Elini \ Üzülme Dostum (1975)

Havalar Nasıl \ Gözünü Seveyim (1976)

Sensiz de Yaşanıyor (İşte Hayat) \ Son Selam (1977)

Ayrılık Akşamı (Sazlıklardan Havalanan) \ Sen Bilirsin (1978)

Bir Zamanlar \ Yeni Bir Şarkı (1979)

Er Mektubu Görülmüştür \ Bal Ağızlım (1980)

Yalnızca kendi yapıtlarını seslendirmeyi sürdüren, kendine özgü bir ekol oluşturan İrem, 1980'li yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi.

Sanatçının, hikayeleri, denemeleri, şiirlerinin yer aldığı beş kitabı yayımlandı.

Soyut resim çalışmaları da yapan sanatçı, Bursa, Ankara, Antalya, Kuşadası, Dikili, İstanbul, Gölcük ve İzmir'de kişisel resim sergileri açtı. Birçok ödül alan ve 7 altın plak kazanan sanatçı, hayranları tarafından "çağdaş bir ozan" olarak görülüyordu.

FETÖ TEHLİKESİNE 1999 YILINDA YAZDIĞI MAKALESİNDE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

İlhan İrem'in ölümünün ardından siyasiler ve ünlüler taziye mesajları yayınladı.

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Can, taziye mesajında, "Böbrek yetmezliği sonuu vefat eden Türk pop müziğinin önemli isimlerinden İlhan İrem'e Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da "Müziğimizin unutulmaz seslerinden İlhan İrem'in vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. Sanat camiamızın başı sağ olsun" dedi.

Müzik yazarı Murat Meriç de "Duymak istemediğimiz haberler var. Biri az önce geldi: İlhan İrem’i kaybettik. İlk ninnilerimi söyleyen, şarkılarıyla büyüdüğüm isim. Ne desem az. “Üzgünüm”, hislerimi ifade etmiyor. Çok az ölüm beni bu kadar çarpmıştır. Dağıldım. İmzası gibi: Işık ve sevgiyle…" paylaşımını yaptı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından mesaj yayımladı.

Çelik, mesajında şu ifadelere yer verdi:

'''Konuşamıyorum' dedi ve bu çağı özetledi...Bir çizgisi olan şarkılarıyla derin bir iz bıraktı ve gitti…İlhan İrem’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Değerli bir sanatçımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.''

Editör: Yadigar Hanım