Saray, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi için Hollanda’dan her biri 70 bin avroya çok sayıda at almıştı. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel'in soru önergesi de verdiği milyonluk atlar, depremin ardından büyük tepki toplamıştı.

Gazeteci Vedat Yenerer, Saray'a milyonlar ödenerek alınan cins atları, deprem bölgesindeki yardımlara vurgu yaparak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi.  Yenerer, paylaşımında, "Saraya tanesi 1,4 milyon liraya 50 at alındı. Üstelik ata binmeyi bile bilmiyor.. Bu ne rahatlık, nasıl bir hırs?.." ifadelerine yer verdi.

MECLİS'E KAÇ ADET AT ALINDIĞINI SORDU

Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltmişti:

“Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Atlı Merasim Birliği’nin görevleri, resmi bayramlar ve devlet törenlerinde atlı tören kıtasını oluşturmak, binicilik müsabakalarında ülkeyi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsil etmek, Kara Kuvvetleri’nin at ve binicilikle ilgili kadrolarına personel yetiştirmek, ihtiyaç halinde teşkil edilecek süvari ve atlı birliklere çekirdek kadro oluşturmak olarak tanımlanmaktadır. Birlik bünyesinde 130 at bulunduğu belirtilmektedir.

Cumhurbaşkanı’nın yabancı devlet başkanlarını resmi törenle karşıladığı faaliyete katılan Atlı Tören Kıtası’nda ise 41 at bulunduğu ifade edilmektedir.

Tarafıma ulaşan bilgiye göre; Cumhurbaşkanlığı bünyesine yakın bir geçmişte Hollanda’dan, her biri 70 bin avroya denk gelen 1 milyon 400 bin TL tutarında çok sayıda at alındığı ifade edilmektedir. Bu tutarın Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödendiği belirtilmektedir.

Hollanda’dan, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kullanılmak üzere kaç adet at alınmıştır? Söz konusu atların özelliği nedir? Hangi özellikleri nedeniyle tercih edilmiştir?

Bu atlar ne zaman alınmıştır? Bu atlar teslim alınmış mıdır? Bu atlar ne amaçla kullanılacaktır?

Bu atlar için ne kadar ödenmiştir? Ödenmesi gereken miktarın tamamı ödenmiş midir?

Bu kadar sıkıntılı bir süreçte bu alımı israf olarak değerlendiriyor musunuz?"

Editör: Yadigar Hanım