Erzurum'daki bir şirkette temizlik görevlisi olan 4 çocuk babası Ferhat Tikici, sosyal medya hesabından bir bankanın adı kullanılarak uygun koşullarda konut kredisi verildiği öne sürülen reklamı tıkladı.

Faiz oranlarını merak ettiği için kişisel bilgilerini bu ekrana yazan 45 yaşındaki Tikici'yi daha sonra telefonla bankanın müşteri temsilcisi gibi arayan sahtekarlar, kendisinden mobil ve internet bankacılık gibi hesap bilgilerini vermesini istedi.

Tikici ile görüşme esnasında internet bankacılığından 100 bin lira kredi kullanmaya çalışan dolandırıcılar, bu parayı başka hesaba aktarmak için Tikici'nin telefonuna gelen onay kodunu kendilerine vermelerini istedi. Bu sırada Tikici'nin şarjı bitince telefon görüşmesi sonlandı.

BANKAYI ARAYINCA DOLANDIRILDIĞINI ANLADI

Şarja taktığı telefonu açınca ısrarla gelen çağrılar ve "telefona cevap verin, kredinizi kullandırdım, 1 işleminiz kaldı, işleminiz yarıda kaldı, size gelen onay kodu ve şifreyi bize bildirin" gibi mesajları gören Tikici, durumdan şüphelendi ve bankanın çağrı merkezini arayıp telefonda görüştüğü kişilerin dolandırıcı olduğu bilgisine ulaştı.

Telefonunun şarjının bitmesi sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtulan Tikici, kredi başvurusunu iptal etti.

Tikici, dolandırıcıların tespit edilmesi için hemen polise başvurdu.

Ferhat Tikici, Facebook'ta görüp tıkladığı 'uygun konut kredisi' adresinde, açılan sayfaya bilgilerini yazdığında telefonla arandığını anlattı.

Telefondakilere konut kredisi faizlerini merak ettiğini söylediğini belirten Tikici, "500 bin liraya 120 ay vade ile toplam geri ödemenin 650 bin olduğu söylendi. 'İsterseniz 100 bin lirasını bugün, geri kalanı da sonraki gün kullandırabiliriz' deyip ikna ettiler. Sonra bankamdan telefonuma gelen sesli mesajı ve bilgileri iletmemi istediler, söyledim. Bankadan kredi hayat sigortası gibi mesaj ve bilgiler geldiği için arayanların dolandırıcı olacağını hiç düşünemedim" dedi.

"Dolandırıcılara telefonuma gelen mesajdaki bilgileri tam verecekken şarjım bitti. Şarja koyduğum telefon açılınca durmadan aramalar ve üst üste mesajlar geldi. Durumdan şüphelenip bankamı aradığımda gerçekleri öğrendim. Krediyi iptal ettim, dolandırıcılar yine ısrarla beni arayıp mesaj atmaya devam etti. Şarjın bitmesi hayatımı kurtardı. Şarj bitmeseydi belki istedikleri şifre ve bilgileri verip param başka hesaba aktarılacaktı."

Ferhat Tikici, görüşme süresinin toplamda 10 dakika sürdüğünü belirterek, herkesten dolandırıcılara karşı dikkatli olmasını istedi.

"BU KONUDA ÇOK ŞİKAYET ALDIK"

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, internet bankacılığının çokça yararının yanı sıra sahtekarların da en çok tercih ettiği alanlardan olduğunu dile getirerek, "Dolandırıcılar, Ferhat Beyde olduğu gibi yeni yöntemlerle hesabı ele geçirip vatandaş adına çok rahat kredi kullanarak, bu kredileri gönderdikleri şifre ile kendi hesaplarına aktarıyor. Son zamanlarda bu tarz dolandırıcılık olaylarında çok şikayet aldık" dedi.

Altay, tüketicilere şüphelenilen kişilerden gelen mesaj ve mailleri açmamasını, aranmalarda konuşmayı uzatmadan ilgili banka ile temasa geçmesini ve telefonun ayarlar bölümünden 'bilinmeyen kaynakları indirme butonu'nu kapatmasını tavsiye etti.

"KİMSE BEN KANMAM DEMESİN"

Tikici'nin bir bankanın kendi logosuna benzer şekilde gördüğü yanıltıcı reklama erişmesiyle başına böyle bir olayın geldiğine dikkati çeken Altay, "Kimse 'ben kanmam' demesin, dolandırılanların çoğu 'ben kanmam' diyenlerden. Bilinmeyen numaralardan çağrılara, mesajlara ve yanıltıcı reklamlara karşılık vermeyin. Her bankanın kendi numarası vardır. Telefon şarjının bitmesi Tikici'nin 100 bin lirasını kurtardı, herkes bu kadar şanslı olmayabilir" ifadelerini kullandı.

Editör: Dicle Doğan