Gazete Duvar'da yer alan habere göre, söz konusu iddialarla ilgili konuşmaya ve tartışmaya “yasak” getirilen AKP’de bu tutum, “Bir çete liderinin sözlerinin peşine mi takılacağız?” denilerek açıklanıyor.

Sedat Peker’in söylediklerinin doğru ya da yanlış olup olmadığına dahi bakmadıklarını anlatan bir yönetici, “Hepsi doğru olsa dahi bir çete elebaşının Türkiye’yi götürmek istediği istikametin peşine düşmek ne kadar bu devlete millete fayda getirir? 'Bir kamera bir tipoda yenileceksiniz' diyor. Kamera önünde bir kişi görünebilir ama arkasında birçok kripto FETÖ'cüden, PKK’lıdan derin-paralel yapılara uzanan çok sayıda yapı var. Muhalefet 17-25 Aralık gibi peşine takıldı, '5 benzemez'e bir de Peker eklendi. Konu yargıdadır. Bizim önümüzde çok iş var, işimize bakacağız, bu konuda konuşmayacağız” diyor.

'750 MİLYON DOLAR NEREDE' DİYE SORMAK EKONOMİYE ZARAR VERİRMİŞ

Sedat Peker, Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan bir medya kuruluşunun alımı için kullandığı 750 milyon dolar krediyi ödemediğini iddia etti.

Bu iddianın üzerinden bir hafta geçti ancak ne Ziraat Bankası’ndan ne de Demirören grubundan bir açıklama geldi.

Bu konuda muhalefetin Meclis’te araştırma komisyonu kurulması önerisi de AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

AKP’den bu konuda açıklama yapılması çağrısına parti yöneticileri, “Ekonomiye zarar verir” diyerek tepki gösteriyor. Türkiye’de serbest piyasa ekonomisinin işlediğini, kişisel verileri koruma kanunu ve uluslararası sözleşmelere imza atıldığı hatırlatılarak, “Bankaların kime ne kadar kredi verdiğini nasıl sorar ve bunun açıklanmasını istersiniz. Tüm bankalar denetime tabidir ama bu istenen verileri açıklayamazsınız. Bunu yaparsanız ticari sır, özel hayatın gizliliği ihlal edilerek ekonomiye güveni sarsar, zarar verirsiniz” deniliyor.