Türkiye’de yapımı devam eden Şehir Hastaneleri’nin ekonomik boyutu hakkında dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından her ay açıklanan şehir hastanelerine yapılan kira ve hizmet bedeli ödemelerinin ilk kez bu ay halka açıklanmadığı kaydedildi. Bundan sonra da ödemelerle ilgili bilgilendirmenin yapılmayacağı aktarıldı.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Hizmeti alanın da almayanın da para ödemek zorunda bırakılması nedeniyle Deli Dumrul vergilerine benzetilen KÖİ yükümlülüğü yüzünden şehir hastanelerine bu yıl en az 16.3 milyar lira para ödenecek. Ancak, şeffaf olması gereken tablolar karartıldığı için milyarlarca liralık bu ödemeleri halk göremeyecek.

GEÇEN YIL ÖDENEN PARA YANSIMIŞTI

Geçen yıl kira ve hizmet bedeli adı altında şehir hastanelerine 8.7 milyar lira para ödenmiş ve bu ödemeler bütçe tablolarına yansımıştı. Bu yıl şehir hastanelerine 6 milyar 415 milyon lirası hizmet alımı, 9 milyar 977 milyon lirası kira bedeli olmak üzere ödenecek toplam 16 milyar 392 milyon liranın harcandığı yeri halk görmemiş olacak. Böylece kaynak yokluğunda yapılan ödemelere halktan tepti de gelmemiş olacak.

Tabloların karartılması nedeniyle, Yap-Kirala-Devret yöntemiyle işletilen şehir hastanelerine akan milyarlarca liranın yanı sıra hükümetin Sudan, Mogadişu, Somali, Bangladeş, Nijer gibi ülkelerdeki hastanelere gönderilen yardım paraları ve aşılama için yapılan harcamalar da halktan gizlenmiş oldu.

GEÇTİĞİMİZ EKİM AYINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMİŞTİ

Kaynak sıkıntısı yaşanmasına rağmen yabancı ülkelere yapılan sağlık yardımları kamuoyunda tepki çekiyordu.

Halka hesap verme adına şeffaf olması gereken bütçe ödemelerinin perde arkasında "program bütçe" modeline geçilmesinin yattığı ifade edildi.

Geçen yıl Ekim ayında çıkarılan torba kanunla bütçelemede değişikliğe gidilmiş, muhalefet milletvekilleri bu değişiklikle birlikte artık hükümetin yaptığı birçok hassas harcamanın gizleneceğini açıklamışlardı. Harcamaların açıklanmayacağı söylenen düzenlemenin ilk sonucunun şehir hastanelerinde görüldüğü belirtiliyor.