İSTANBUL, (DHA)- Bağcılar Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Abdullah Özdemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açılışını yapacağı Başakşehir-Kayaşehir metro hattı ile İBB'nin yapımına devam ettiği Mahmutbey – Esenyurt metro hattının aynı anda ihale edildiğini belirtti. Özdemir, “Şehrin batı yakasının mağduriyet yaşamasının tek sebebi İBB’dir. Eğer İBB, Mahmutbey – Esenyurt hattını tamamlamış olsaydı Esenyurtlu bir vatandaşımız havalimanına rahat bir şekilde ulaşacaktı” dedi.

Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece’deki ilçe sakinlerine seslenen Özdemir, “Şu anda şehrin batı yakasının ve daha da batısındaki bölümün havalimanına ulaşamamışının tek sebebi İBB’dir. Mahmutbey – Esenyurt ile Kayaşehir – Başakşehir hattı aynı zamanda ihale edilmişti. 2019’da İBB, ikisini de devraldı. İBB birisini yapamayacağız dediği için burayı bakanlık yaptı. İBB’nin yaptığı hat ise yüzde 5’lik seviyede. Eğer İBB, Mahmutbey – Esenyurt hattını yapmış olsaydı Esenyurtlu bir vatandaşımız havalimanına rahat bir şekilde ulaşacaktı. Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmeceli vatandaşlarımız bu anlamda çok büyük mağduriyet yaşıyor” diye konuştu.

“BU HAT 2,5 SENE GİBİ BİR ZAMANDA TAMAMLANDI”

Açılış öncesi hattın yapım aşamasına değinen Özdemir, “Bu hat pandemi döneminde gündem olmuştu. Burayı İBB yapacaktı. AK Parti döneminde buranın ihalesi yapılmıştı. Yaklaşık yüzde 8 oranında ilerleme kat edilmişti. Fakat İBB hem çevre yolları hem de bu metro hattını yapamayacağını ifade edince Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız 2020’nin ortasında bu hattı devraldı ve 2,5 sene gibi bir zamanda tamamlanmasını sağladı” ifadesini kullandı.

“ULAŞIM ADINA ÖNEMLİ İŞLER YAPILIYOR”

İstanbul’da ulaşım adına önemli işler yapıldığını da sözlerine ekleyen Özdemir, “Bu sene içerisinde Kağıthane – Havalimanı hattının açılışını gerçekleştirmiştik. Halkalı – Havalimanı hattı da tamamlandığı zaman Avrupa Yakası’nda bir ring oluşacak. Avrupa Yakası’nın tamamı birbirine entegre bir şekilde bağlanmış olacak. Arnavutköy’den Şişli’ye hızlı bir ulaşım olacak. Havalimanından Avrupa Yakası’nın neresine gidecek olursanız olun hatta Anadolu Yakası’na direkt buradan metrobüsle karşı ulaşım sağlanmış oluyor” dedi.

Özdemir, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederek, sözlerini tamamladı.

Kaynak: dha