Geçtiğimiz Cuma günü Avusturya’dan ABD’ye getirilen Sezgin Baran Korkmaz, bugün Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde hakim karşısına çıkartılacak.

Avusturya’dan, ABD Adalet Bakanlığı’nın kolluk gücü US Marshals görevlilerinin eşliğinde önce New York, sonra da aktarmalı uçakla Salt Lake City’e götürülen Korkmaz halen US Marshals’ın gözetiminde tutuluyor.
Korkmaz’ın bugün ABD'nin doğu yakası yerel saatiyle 15:30’ da (TSİ 22:30) hakim karşısına çıkartılacağı öğrenildi.

Amerikanınsesi.com'da yer alan habere göre; çok kısa geçmesi beklenen duruşmada hakim, Korkmaz’ın yüzüne hakkındaki suçlamaları okuyacak. Duruşmanın sonlamasının ardından Korkmaz'ın tutukluluğuna karar verilecek. Adalet Bakanlığı Vergi Dairesi Başsavcı Vekili Stuart M. Goldberg, Korkmaz'ın iadesinin sağlanmasının, Amerikan halkını dolandırmaya çalışanları takip etmek, yakalamak ya da iadesini sağlamak için uluslararası ortaklarla birlikte çalışmanın ortak bir emeği olduğunu ifade etmişti.

Bölge Başsavcısı Trina A. Higgins, Korkmaz'ı Amerikalı vergi mükellefleri adına takip ettikleri ve Utah'a ABD Bölge Mahkemesi'nde adaletin karşısını çıkmasını sağladıkları için Adalet Bakanlığı Vergi Bölümü çalışanlarını takdir ettiklerini belirtmişti.
 

Editör: Habererk Haber Merkezi