MHP eski Iğdır Milletvekili ve Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan, katıldığı bir televizyon programında 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladı. Oğan, canlı yayında, "Öyle gözüküyor ki sayın Kemal Kılıçdaroğlu aday olacak ve ben Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağım" dedi.

Sinan Oğan katıldığı canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Programda muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarıyla ilgili konuşan Oğan, Türk milliyetçilerinin ortak bir aday çıkarmadığı takdirde elini taşın altına koyacağını kaydetti. Oğan, "Evet adayım. Türk milliyetçileri birinci turda ne 'Milliyetçiliği ayaklar altına aldım' diyene oy verir ne de 'Demokrasinin yolu Diyabakır'dan geçer' diyene oy verir. Türk milliyetçilerin oyları çantada keklik değil, kimse kusura bakmasın. Türk milliyetçilerin ortak bir adayı olmadığı takdirde ben adayım" ifadelerini kullandı.

Oğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığıyla ilgili ise şunları söyledi:

"Öyle gözüküyor ki sayın Kemal Kılıçdaroğlu aday olacak ve ben Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağım. İkinci tur kıran kırana bir mücadeleye sahne olacak. Türkiye'nin kaderi HDP'nin eline bırakılamaz. Birinci turda kendi partisine oy verip, muhalefetin ortak adayına oy vermeyecekler var. Yaklaşık yüzde 20-25'lik bu kitleyi adaysız bırakmayacağız. İkinci turda da bu bu kitlenin de belirleyici olacağını ilk günden Türk milletine söz verdik. Biz sözümüzün gereğini yerine getireceğiz."

Editör: Yadigar Hanım