Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Türkiye'deki yabancı uyruklu seçmenlerle ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulunarak, e-devlet üzerinden oyunlar oynandığını söyledi.

e-devlet üzerinden isim değişikliği yapan yabancı uyruklu seçmenlere dikkat çeken Oğan, "Ben bir tehdidi buradan söylemek istiyorum, Türkiye'de eline silah verdiğiniz an eğitime gerek görmeden askere dönüşebilecek 2 milyon insan var. Yabancı uyruklu kişilerin e-Devlet'ten isim değişikliği yapılıyor. Bu nedenle seçim güvenliği Türkiye'nin en önemli meselesidir" dedi.

Halk Tv’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan Oğan, seçimi kazanması halinde göçmenler başta olmak üzere Türkiye'nin sorunları ile ilgili yapacaklarını anlattı. Konuşmasında seçim güvenliğine özel başlık açan Oğan, iktidara gelmeleri durumunda yabancılara verilen vatandaşlıkların tek tek inceleme altına alınacağı vaadinde bulundu.

Türk ordusunun mevcudunun 700 bin olduğuna dikkat çeken Oğan, Türkiye'deki yabancı uyruklarının sayısıyla ilgili konuşurken "Bir dış güç gelip bunları silahlandırsa, içimizde 2 milyon var" diye konuştu. Oğan seçim güvenliğiyle ilgili de "Herkesin teyakkuzda olması lazım" diyerek çağrı yaptı.

"TOPRAK VE KONUT SATIŞINI DERHAL DURDURACAĞIZ"

Sinan Oğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Pasaport satma işini kaldıracağız. Benim vatandaşım konut alamıyor. Üzerinde ay yıldız olan pasaport bu kadar ucuz mu? Toprak satışını derhal durduracağız."

"BİR DIŞ GÜÇ GELİP BUNLARI SİLAHLANDIRSA 2 MİLYON İNSANLAR..."

"Yabancılara verilen vatandaşlıkların hepsini tek tek inceleme altına alacağız. Suriyelilerin, Afganların, Pakistanlıların Türkiye'deki mevcudiyeti 13 milyona geldi. Ben bir tehdidi buradan söylemek istiyorum. Türkiye'de 13 milyon Iraklı, Suriyeli, Mozambikli, Afganistanlı var. Bunun en az 6 milyonu askerlik yaşının üstündeki erkeklerden oluşuyor. En az 2 milyonu daha önce savaşmış, silah kullanmayı bilen, bir kısmı adam öldürmüş, bir kısmı mahkûmiyet almış insandan oluşuyor. Türk ordusunun mevcudiyeti 700 bin. Türkiye'de eline silah verdiğiniz an eğitime gerek görmeden askere dönüşebilecek 2 milyon insan var. Hani dış güç deniyor ya, bir dış güç gelip bunları silahlandırsa, içimizde 2 milyon var."

"BEN İMZA TOPLAMAK İÇİN E-DEVLET'İ KULLANAMADIM, SURİYELİ' KULLANIYOR"

"Kaç Suriyelinin oy kullanacağını bilmiyoruz. Süleyman Soylu her seferinde farklı bir rakam açıklıyor. Ben Türk vatandaşıyım, cumhurbaşkanı adayıyım; imza toplamak için e-Devlet'i kullanamadım. İlla insanları tek tek tutup hepsini kilometrelerce uzağa götürmem gerekiyor. Ama Suriyeli Halep'ten, Şam'dan gelip burada oturdu, oturduğu yerde ismini, soyismini değiştirme hakkı tanındı. İsim değişiklikleri yapıldı."

"SEÇİM GÜVENLİĞİ NAMUS MESELESİDİR"

"Seçim güvenliği meselesi bugün Türkiye'nin 1 numaralı meselesidir ve bunu sadece Sinan Oğan gündeme getiriyor. Herkese çağrıda bulunuyorum, herkesin teyakkuzda olması lazım. Seçim güvenliği namus meselesidir, gelin hep beraber buna sahip çıkalım."

Editör: Yadigar Hanım