Mahalli seçimlere 80 günden az bir zaman kaldı. Ama hala partiler yerel seçimlerde meydana sürecekleri adayların büyük bir bölümünü açıklamadılar veya açıklayamadılar. İktidar ve muhalefet partileri birbirlerinin gölgesini takip ediyor. Geçmiş seçimlerde olduğu gibi iktidar kanadı aylar öncesinden adaylarını açıklıyordu. Ama bu kez hiçte öyle olmadı. Özellikle Ankara ve İstanbul için adaylarını son ana kadar açıklayamadılar. İki gün önce İktidar partileri İstanbul için Murat Kurum’u aday gösterebildiler. Ankara için adaylarını henüz açıklayamadılar. Bu da iktidarın işinin eskisi gibi kolay olmayacağını gösteriyor.

Bu seçim sonuçları çok yönlü sürprizlere gebe olduğunu gösteriyor. Öyleki; seçim sonuçlarını şimdiden kestirmek öyle kolay olmuyor. Muhalefet 2019 seçimlerinde olduğu gibi bir ittifak içinde olmadılar veya olamadılar. CeHaPe’nin nobran ve üstenci tavrı nedeniyle İYİ Parti yönetimi bu seçimlerde ittifakta olmayacaklarını açıkladılar. İyi Parti’nin bu kararı kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı. CeHaPe eğer o nobran tavrını bıraksaydı ve İyi Parti’ye gel arkadaş oturalım konuşalım. Ne istiyorsun diyebilirdi. Ama yok. İyi parti bizim arkamıza ve katarımıza takılsın istiyor. Bir nevi bize oy vermeye mecbursunuz gibi bir tavır sergiliyorlar. Bu durum karşısında İyi Parti’nin aldığı karar doğrudur. Haklıdır. Ancak bu haklılığını vatandaşa iyi bir şekilde izah etmek durumundadır.

İyi Parti ittifak kurdukları dönem içinde CeHaPe’nin bölücü ve ayrılıkçı parti ile temasını kesmediği için İktidar partileri CeHaPe ile birlikte İyi Parti’yi de bu ortaklığın içinde gibi göstermeye çalıştılar. Büyük oranda da başarılı oldular. Halbuki İyi Parti her ortamda HDP’nin bölücülere ve PKK’lılara gösterdiği ortaklığını kınadılar ve söylediler. Buna rağmen İktidar partileri yani Ak Parti ve küçük ortağı MHP her ortamda İyi Parti’yi de bu çirkin ortaklığın içinde gösterme çabası içinde oldular. Siyaset sonuç alma sanatı ise; evet başardılar ve sonuç ta aldılar.

İyi Parti bugüne kadar partileşme sürecini tamamlayamadı. Son günlerde İyi Parti’den birtakım istifa haberleri duyuyoruz. İyi Parti bağırsaklarını temizliyor. Çürük elmalar bir bir dökülüyor. Bazı aklıevvel kişilerin İyi Parti bitti, tükendi sözleri laf-ı güzaftan başka bir şey değildir. Atalarımız ne diyordu “Denizler dalgalanmadan durulmaz” Evet aynen öyle. İyi Parti bu temizlik sonrasında gerçek parti tabanına ve bünyesine kavuşmuş olacaktır. Unutmayın ki ana gövdeden koparak başarılı olan iki parti var. Birincisi Ak Parti, ikincisi ise İyi Parti. Diğerlerine bir bakın hepsi de yüzde 1 veya 2’yi aşamamaktadırlar. Siz bakmayın ortalığı kızıştırmak için anket firmaların bazı partileri köpük yükselişte göstermelerine.

İyi Parti bazı yörelerde sürpriz dahi yapabilir. Kahin olmaya gerek yok. Bazı okuyucularımın dudak büktüklerini, alaycı bir tavırla gülümsediklerini görür gibiyim. Ama iddia ediyorum İyi Parti birçok ilde sürpriz yapabilecek potansiyele sahip. Örnek vermek gerekirse memleketim Ordu’da İyi Parti’nin gösterdiği aday son derece olumlu ve seçimi kazanmaya son derece yakın bir aday. Ak Parti’den  2014 seçimlerinde Ordu belediye Başkanı seçilen ve Ordu’da 5 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Enver Yılmaz. Parti taassubu ile belki birkaç partili bu sonuca itiraz edebilir ama siyaset böyle yapılıyor. Kaldıki siyaset sonuç alma sanatıdır. Karşı taraftan oy alamayacaksanız uzaydan oy mu getirdeceksiniz? Elbette karşı taraftan oy alacak veya amiyane tabirle oy çalacaksınız. Karşı taraftan alınacak oyların çarpan etkisini bir düşünün. Enver Yılmaz 5 yılda Ordu’da kendisini çok sevdirmişti. Birçok hemşerimizin hayatına dokundu. İki gündür Ordu’da olup bitenleri takip ediyorum. Tam bir bayram havası var. Kiminle konuşsam çok iddialı olarak biz Enver Yılmaz’la Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacağız diyor. Enver Yılmaz’da iddialı. Eğer sonucu kendi lehinde görmese Enver Yılmaz aday olmazdı. Enver Yılmaz Ordu genelinde tanıdığım en uyanık bir siyasetçi. Enver Yılmaz üstelik yıllar itibariyle büyük bir tecrübe de edinmiş durumda. Ordu bu seçimlerde sürprize hazır. Daha birçok ilimizde buna benzer sürprizleri bekleyin.

İyi Parti’nin bu seçimlerde CeHaPe’nin katarına dahil olmadığı için seçim sonucunda CeHaPe büyük oranda kaybederse sorumlusu ve günah keçisi olarak İyi Parti’yi göstereceklerdir. Şayet seçimi kazanırlarsa bu kez diyecekler ki; bakın biz sizin desteğinize ihtiyacımız olmadan da seçimleri kazandık diyeceklerdir. Seçimlerin sonucunda her halde İyi Parti günah keçisi olarak ilan edilecektir. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yoktur. Seçimi kaybederlerse; CeHaPe geriye bakıp biz ne yaptık? Keşke İyi Parti ile oturup onların görüşünü almalıydık. Ortak bir noktada buluşmalıydık diye hayıflanacaklardır.

Ama her zaman olduğu gibi ‘Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş olacaktır.

NE MUTLU TÜRKÜM VE MÜSLÜMANIM DİYENE, VE DİYEBİLENE