Soğan suyu tüketimi doğal bir bitkisel tedavi yöntemidir. Yemeklerde lezzetiyle ön plana çıkan soğan, bileşenleri sayesinde alternatif tıbbın da vazgeçilmezi, şifa deposu mucize sebzesidir. İçinde 4 farklı vitamin bulunan soğan adet döneminde de sancıların azalmasını sağlar. İşte soğan suyu ve tüketimi hakkında A'dan Z'ye merak edilen her şey…

SOĞAN SUYU FAYDALARI

İdrar sökücüdür. Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır. Bağırsak problemlerine iyi gelir, bağırsak kurtlarını temizler.

Kanser hücrelerine karşı savaşır.

Bağışıklığı güçlendirir, gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kulak ağrısında kullanılır.

Mide sorunlarında asit dengesini sağlar.

Kan şekeri düzenler, kemikleri güçlendirir.

Cilt sorunlarına ve saç dökülmelerine iyi gelir.

Adet söktürücü olarak kullanılır.

SOĞAN SUYUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Soğan suyu içerisinde bulundurduğu A, C ve E vitaminleri sayesinde cilde oldukça iyi gelmektedir. Peki, soğan suyunun cilde faydaları nelerdir? İşte yanıtı;

Cildi beslemesi ile bilinir ve ışıltılı bir görünümde olmasını sağlar.

Ciltte olabilecek enfeksiyonları engeller.

Ciltte bulunan sivilce, sivilce lekeleri ve yara izlerinin azalmasını sağlar

Cildin erken yaşlanmasını önler.

Güneş ışınlarından korunmayı sağlar.

SOĞAN SUYUNUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Soğan suyunun halk arasında bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de saçlara iyi gelmesidir. Erkeklerde dökülen saçları önlemede yardımcı olan soğan suyu, kadınlarda ise saçların daha güçlenmesini sağlamaktadır. Yine 2002 yılında yapılan araştırmada 'saç kırana' iyi geldiği bilinmektedir.

SOĞAN SUYU NASIL YAPILIR?

Soğan suyu yapmadan önce soğanın iyice yıkanması ve mümkünse bir saat sirkeli bir su içerisinde bekletilmesi önerilir. Kullanılacak soğan türü de kahverengi soğan olmalıdır.

SOĞAN SUYU KÜRÜ TARİFİ:

1 adet soğan

2 bardak su

Soğan suyu yağımı için soğanları bölerek 5 ila 10 dakika arasında kaynatmak gerekir. Bu işlemin ardından soğan süzülür. Sıcak içilmemesi önerilir. Soğan suyu ılıdıktan sonra hızlı bir şekilde içilmelidir. Soğan suyu iyi bir tada sahip değildir. Bu yüzden tüketen kişiler içerisine bal ya da limon da ekleyebilir.

SOĞAN SUYU NE İŞE YARAR?

Soğan suyu tüketimiyle birlikte vücut içerisindeki iltihaplanmalar azalır. Cilt sorunlarında iyileşme görülür. Vücut ve eklemler daha dinç ve sağlıklı hisseder. Sindirim sistemi güçlenir ve kış aylarındaki hastalıklara karşı vücut doğal antibiyotikle kendini korumaya alır. Ancak mide sorunu olan kişiler soğan suyu tüketiminde dikkatli olmalıdır. İçerisindeki asidik denge mide rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına ya da var olan sorunların artmasına yol açar. Soğan suyu tüketiminde de günde 1 bardak aşılmamalıdır.

KULAK TIKANIKLIĞINA SOĞAN SUYU İYİ GELİR Mİ?

Soğan suyunun kulakta biriken iltihabı akıtmak için yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunun için bir soğanın suyunu sıkıp bir kaç damla kulağınıza damlatın. Soğan suyu ılık olursa etkisini daha kısa sürede gösterecektir.

SOĞAN SUYU ADET SÖKTÜRÜR MÜ?

Kadınlarda adet döneminin düzensizliği ve gecikmesi sık yaşanan durumlardan biridir. Bunun için soğan suyu bitkisel bir adet söktürücüdür. Soğan suyunun adet döneminde fayda sağlaması için düzenli bir kullanıma ihtiyaç vardır. En az 15 gün boyunca her gün bir bardak içildiği takdirde adet söktürücü özelliğini gösterir.

SOĞAN SUYU ZAYIFLATIR MI?

Soğan suyu hızlı kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği doğal yöntemdir. İçeriğinde çok yüksek oranda bulunan antioksidan fazla ödemi kısa sürede dışarı atar. Vücudu toksinlerden temizleyerek yağ yakımı konusunda da hızlandıran bir etki sağlar. Bu yüzden zayıflamak amaçlı tüketilen soğan suyu aç karnına tüketilmelidir.

ADETLİYKEN SOĞAN SUYU İÇİLİR Mİ?

Adet söktürücü özelliği olduğu bilinen soğan suyu gecikme dönemlerinde kadınlar tarafından kullanılır. En az 15 günlük kullanımda olumlu sonuç veren bu yöntemin daha uzun süre kullanılması önerilmemektedir. Mide rahatsızlığı olan kişilerin ise soğan suyu kullanımı tavsiye edilmez. Eğer soğan kürünü adet olmadan 15 gün önce kullandıysanız adetliyken kullanımdan kaçınmalısınız.

SOĞAN SUYU ETKİSİNİ NE ZAMAN GÖSTERİR?

Soğan suyunun düzenli kullanım süresi 15 gündür. 15 günlük kullanımın ardından geçen 3 ya da 4 günlük sürede adet kanaması gerçekleşir. Eğer buna rağmen adet başlamadıysa doktora gidilmelidir.

SOĞAN SUYUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Pek çok yararı olması ile bilinen soğan suyunun zararları da bulunmaktadır. Bunlar;

Bazı ilaçlarla etkileşime girmesi nedeniyle etkilerini arttırıp azaltabilir. Bu nedenle ilaç kullanırken soğan suyu kullanılmaması tavsiye edilir.

Ciltte kızarıklık ve alerji gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Mide rahatsızlığına neden olabilir.

Midede şişkinlik ve gaz gibi durumlara neden olabilir.

UYURKEN AYAĞINIZIN ALTINA SOĞAN KOYUN VE OLACAKLARI GÖRÜN!

Soğanın şifalı özelliklerini bilmeyen yoktur zaten. Görünüşte oldukça basit ve sıradan gözüken soğanın pek çok sorunu çözdüğü bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

İşte tam da bu yüzden bu harika besinin hangi sorunlara iyi geldiğini ve nasıl kullanmamı gerektiğini anlatmak için bu listeyi hazırladık ve ekstra olarak da işinizi kolaylaştıracak bir video ekledik.

Dengesiz havalara maruz kalıp soğuk algınlığına mı yakalandınız? Ya da ortalıkta dolaşan grip virüslerinden biri mi size bulaştı? Belirlileri hissettiğiniz an ayak tabanınızın altına soğan koyun ve çorabınızı giyin. Bu şekilde uyumak vücudu virüslerle savaşması için güçlendirecek ve iyileşme sürecinizi hızlandırıacaktır.

Belki hatırlarsanızı, anneannelerimiz ve babaannenlerimiz biz küçükken hastalandığımızda yatağımızın başına bir soğan koymamızı isterlerdi. Bunun sebebi de yukarıda bahsettiğimiz gibi soğanın oldukça şifalı bir besin oluşudur.

Soğanı çorapla birlikte başka nasıl kullanacağınızı görmek için bir sonraki sayfadaki videoya göz atın.

6. Enfeksiyonlar

Soğan, doğanın bize sunduğu antibiyotiktir. Ayaklarınızın altına soğan koymak, vücudun enfeksiyonlarla mücadele etme gücünü artırır. Ancak unutulmamalıdır ki tüm bunlar bir doktorun vereceği reçeteli ilaçların yerini tutmaz. Yalnızca tedavi sürecini kısaltacak bir destektir.

5. Toksinler

“Toksin atmak” lafını duymuşsunuzdur. Toksinler kanda bulunur ve biriktiği zaman sağlığa zarar verin. Soğandaki fosforik asit de vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlar. Bu kürü belli aralıklarla uygulayarak daha dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

4. Vücudun nem oranı

Soğanların %90’ı aslında sudur. Vücudumuzda, organların işlevini destekleyen meridyenlerin geçtiği akupunktur noktaları bulunur. Bu noktalara göre meridyenlerin enerjisi de vücudun ihtiyacı olan suyu eşit olarak dağıtır. İşte tam da bu yüzden gün içinde su içmeyi unuyorsanız veya çok yoğun bir koşturmacanın içindeyseniz, uyurken ayağınızın altına soğan koymak size hidrasyon sağlayacaktır.

Çok az kaldı! Bir sonraki sayfada soğandan en iyi şekilde yararlanmanız için 3 pratik ipucu vereceğiz.

3. Bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemimiz için E ve C vitaminleri hayati önem taşır ve soğan da bu vitaminler için harika bir kaynaktır. E ve C vitaminleri aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkileriyle de bilinen güçlü birer antioksidandır. Enfeksiyonlara karşı etkili olmasının yanı sıra, soğan sizi estetik müdahaleler ve pahalı kremlerden de koruyarak genç kalmanızı sağlar.

2. Kilo verme

Vücutta bir hormon dengesinden bahsedebilmemiz için tiroid bezinin iyi bir şekilde çalışması gerekir. Çünkü tiroid bezi vücuttaki pek çok hormonun salgılanmasından sorumludur. Bu hormonlarda siz uyurken vücudunuzun yakacağı kalori ile doğrudan ilişkilidir. Tiroid bezinin düzgün çalışması için bir hafta boyunca ayağınızın altına soğan koyarak uyumayı bir deneyin. Eğer tiroid bezinizin çalışmasında bir problem fark ediyorsanız, derhal bir doktora gözükmelisiniz.

1. Akciğerler

Eğer hayatınızın bir döneminde sigara içip bıraktıysanız, muhtemelen bazı etkileri vücudunuzu hala terk etmemiştir. Sigara içmeyi yeni bırakmış biriyseniz vücusunuz bu zararlı maddenin kötü etkilerini temizlemek için daha fazla çalışacaktır. Çorabınızın içine soğan koyup uyuyarak vücuttaki bu zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şey, hava kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde yaşayanlar için de geçerlidir.