Türkiye’de ekonomik tablo gün geçtikçe daha da umutsuz bir tablo çizmeye devam ederken sosyal medyada gündeme gelen bir fotoğraf kafaları karıştırdı.

Ortaya koyulan yetersiz politikalar nedeniyle vatandaşın enflasyon ve döviz farkı altında ezilmesine neden olan iktidarın çareyi yeni para basmakta aradığı iddia edildi.

Yeniçağ Gazetesi'nin haberine göre, sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta ardışık seri numaralı 200 liralık banknotlar sıralandığı görülüyor. Ne zaman basıldığı bilinemeyen ve D…247’den başlayan 200 liralık ardışık seri numaralı banknotlar 273’de son buluyor. Söz konusu fotoğraf iktidarın piyasaya yeni para pompaladığı iddialarına neden oldu. Aynı zamanda paraların yeni basılmış olmaması da yüksek ihtimal, paralar bir bankadan ya da ATM'den çekilmiş de olabilir.

Şayet Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılıksız para basıyorsa ülkedeki hiperenflasyonu daha yüksek seviyelere çıkarıyor. Para basılması ülke içinde ve dışında para birimini değersiz kılan başlıca faktörlerden biridir.

İşte sosyal medyayı sallayan o fotoğraflar:

Editör: Yadigar Hanım