Hakkari'de İl Emniyet Müdürlüğü, Asena analiz programı kapsamında yaptığı çalışmalarda bir polis memurunu 52 kilo patlayıcı ile yakaladı. İstanbul Emniyek Müdürlüğü'nde görevli olduğu öğrenilen polis memuru A.K. ifadesiyle şaşırttı.

Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, polis memuru A.K.'nın kullandığı otomobili, 20 Mart'ta Yüksekova çıkışındaki polis kontrol noktasında durduruldu. Polis memuru A.K.'nın kullandığı otomobilde yapılan aramada 52 kilo patlayıcı ele geçirildi. Gözaltına alınan A.K., işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Sanık polis ile birlikte 5 sanığın 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütüne silah sağlama' ve 'tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması' suçlarından yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Hakkari 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

'ALLAH BİZİ İHBAR EDENLERDEN RAZI OLSUN'

Duruşmaya tutuklu 5 sanık ile avukatları katıldı. Görevden alınan sanık A.K., yaptığı savunmada otomobildeki patlayıcılardan haberi olmadığını ileri sürdü. A.K., "Ben Şemdinli'ye giderken telefonla görüştüğüm şahıslar bana elektronik malzemeleri taşıyacağımı söylediler. Eşimle boşanma aşamasındaydım. Polisler beni yakaladığında arabada patlayıcı taşıdığımı söylediler. Ben de gözaltına alındıktan sonra patlayıcı taşıdığımı öğrendim. Birine zarar gelseydi vicdanım nasıl rahat olurdu. Allah bizi ihbar edenlerden razı olsun" dedi. Diğer sanıklar ise üzerlerinde atılı suçları kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 25 Nisan tarihine erteledi.

HAKKARI'NIN YUKSEKOVA ILCESI'NDE KULLANDIGI OTOMOBILDE 52 KILO PATLAYICI ELE GECIRILDIKTEN SONRA TUTUKLANAN ISTANBUL EMNIYET MUDURLUGUNDE GOREVLI ESKI POLIS MEMURU A.K ILE BIRLIKTE 5 SANIGIN YARGILANMASINA DEVAM EDILDI. MAHKEME HEYETI DURUSMAYI ILERI BIR TARIHE ERTELEDI. (FOTO: MEHMET OZKAN/HAKKARI,(DHA)

DHA

Editör: Yadigar Hanım