Ülkesinde yaşanan savaştan kaçarak 2015 yılında mülteci olarak Almanya'ya giden 29 yaşındaki Suriyeli Ryyan Alshebl, Stuttgard yakınlarındaki Ostelsheim kasabasında yapılan seçimleri kazanarak belediye başkanı oldu.

Alman Yeşiller Partisi üyesi olan 29 yaşındaki Alshebl, Baden-Württemberg eyaletinde yaklaşık 2 bin 500 nüfuslu küçük bir belediye olan Ostelsheim'da pazar günü yapılan belediye başkanlığı seçimlerine katıldı. Diğer iki bağımsız adaya karşı oyların yüzde 55.4'ünü alan Alshebl, "Ostelsheim köyü, geniş görüşlülük ve kozmopolitlik açısından tüm Almanya için bir örnek teşkil ediyor" dedi.

Alshebl, seçim kampanyasında bölgedeki kamu hizmetlerine dijital erişimi önceliklerinden biri haline getirmişti.

SURİYE'DE BANKACILIK EĞİTİMİ ALDI

1994 yılında Suriye'nin güneybatısındaki As Suwayda kasabasında doğan ve bankacılık alanında lisans eğitimine başlayan Alshebl, savaşın patlak vermesi nedeniyle eğitimini yarıda bıraktıktan sonra Almanya'ya gitmiş ve burada eğitimine devam etmiş.

Bir ziraat mühendisinin oğlu olan Alshebl, kendi sitesinde günümüzde Suriye nüfusunun yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturan Dürzi bir ailede büyüdüğünü ancak herhangi bir dine artık mensup olmadığını bildirdi.

Editör: Yadigar Hanım