Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), konut alım sürecinde yeni bir döneme geçiyor. Türkiye'de 81 ili kapsayacak uygulma ile gayrimenkul alım-satım ve tapu süreçlerinde 3 boyutlu döneme geçilecek.

TKGM 3 boyutlu bilgi sistemi ile Maks ve Takbis entegrasyonlarının önemine değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yeniö sistem ile ilgili bilgi verdi. Özelmacıklı, “Proje ile gayrimenkul alım satım süreçlerinde, gayrimenkulün alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölüm bilgileri web ve mobil uygulamalar üzerinden vatandaşlara sunulabilecek. Hatta bu veriler yakın zamanda 2023 strateji programında yer alan değer haritaları oluşturulması çerçevesinde de kullanılabilecek. Sistem ile gerçek ve güncel bir bina stok takibi ve sorgulaması da mümkün olacak. Taşınmazların güneş potansiyelinden, gürültü tahminlerine kadar birçok farklı amaçla da kullanılabilecek” dedi.

TAPUDAN ADRESE, ADRESTEN TAPUYA ERİŞİM KOLAYLIĞI

3 boyutlu sistem ile tapudan adrese, adresten tapuya kolayca erişim sağlanabileceğini ifade eden Özelmacıklı, Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) projesinin, kadastro verilerinin merkezi bir sistem üzerinde toplanarak tapu bilgileri ile eşleştirilmesi ve bu bilgilere ihtiyaç duyan paydaş kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Yeni sistemin diğer sistemlere entegre edileceğini ifade eden Özelmacıklı, "MAKS sistemindeki bütün adres, kişi ve numaratör bilgilerinin de TAKBİS’teki mülkiyet bilgileri ile entegre hale gelmesiyle birlikte belediye, tapu ve kadastroya ait dijital verileri bizlere çok farklı imkanlar sağlayacak. Yetki belgeli emlak işletmeleri olarak bu sistemlere erişim imkanlarına bir an önce kavuşmayı arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım