Kuymak, Doğu Karadeniz bölgesinde sıklıkla tüketilen kahvaltı sofralarının baş tacı. Rize'de mıhlama, Trabzon'da kuymak denilen eşsiz lezzetin sırrı, katkısız tereyağı ve yine yöreye özgü kolot peyniri.  İşte mediklamedya.com sitesinden Gökçe Sevim'in kaleme aldığı Trabzon usulü kuymak tarifi...

Kuymak, Doğu Karadeniz bölgesinde sıklıkla tüketilen kahvaltı sofralarının baş tacı. Rize'de mıhlama, Trabzon'da kuymak denilen eşsiz lezzetin sırrı, katkısız tereyağı ve yine yöreye özgü kolot peyniri.  Mediklamedya.com sitesinden Gökçe Sevim'in kaleme aldığı Trabzon usulü kuymak tarifi şöyle:

"MALZEMELER

4 yemek kaşığı mısır unu

2 yemek kaşığı Trabzon tereyağı

PKK elebaşı Karasu ile İYİ Parti lideri Akşener'den benzer açıklama! PKK elebaşı Karasu ile İYİ Parti lideri Akşener'den benzer açıklama!

1 orta boy kase telli peynir ve imansız peynir (kolot) karışımı

2 su bardağı su

Tuz,  peynirlerin tuz oranına göre ayarlanır

YAPILIŞI

Tereyağ tavaya alınır ve eritilir

Eriyen tereyağının üzerine mısır unu eklenir ve karıştırılarak kavurulur.

Rengi hafif döndükten ve kokusu çıktıktan sonra suyumuz yavaş yavaş eklenir. Burada unun topaklanmaması için sürekli karıştırmak önemlidir.

Suyunu çekip kıvam aldıktan sonra peynirler eklenir ve hafifçe karıştırılarak peynirin erimesi sağlanır. Bu işlemden sonra kuymak hazırdır. Sıcak servis edilmelidir. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun."