Gazeteci Barış Terkoğlu, "Yok artık daha neler göreceğiz" isimli köşe yazısında, Suriye’deki operasyon bölgesinde görev yapan bir tuğgeneralin makam aracıyla Suriye'den Türkiye'ye insan kaçakçılığı yapıldığını yazdı. Terkoğlu, konuştuğu kaynakların Suriye’deki birliklerde görevli Tuğgeneral B.Ç’nin emir astsubayı ve koruması olan uzman çavuşun bu nedenle gözaltına alındığını söyledi. Olayı araştırırken bunun ilk vaka olmadığını öğrendiğini belirten Terkoğlu, özellikle alt rütbelerde birçok işbirlikçinin ortaya çıkarıldığını ifade etti.

"İnsan hayret ediyor denilen olaylar var. Onlardan biri geçenlerde Urfa’da yaşanmış. Kamuoyundan da sır gibi saklanmış. Açıkçası ben de duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Tam beş ayrı askeri kaynakla konuşarak teyit edince 'şimdi yazmanın zamanı' dedim" ifadelerini kullanan Terkoğlu, skandalı köşesine taşıdı.

Terkoğlu, Suriye’den Türkiye’ye insan kaçakçılığındaki büyük şüphenin yetkilileri bile şaşırttığını belirterek, “Kaçakçılık, Suriye’deki operasyon bölgesinde görevli bir tuğgeneralin makam aracıyla yapılıyormuş. Güvenlik görevlileri normalde durdurulmayan, aranmayan araca savcılık izniyle operasyon yapmış. Para karşılığı Suriyelileri sınırdan geçiren askerleri kıskıvrak yakalamış" dedi.

Konuştuğu kaynaklara göre, Tuğgeneral B.Ç’nin emir astsubayı ve koruması olan uzman çavuş gözaltına alınmış. “İki asker, operasyon için Suriye’de bulunan tuğgeneralin makam aracıyla Suriye’den Türkiye’ye vızır vızır insan taşıyormuş. Bu işten de her postada binlerce dolar kazanıyormuş. Elbette generalin aracından kimse de şüphelenmiyormuş" açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı’nı resmi bir açıklama yapması için aradığını fakat geri dönüş alamadığını belirten Terkoğlu, "Konuştuğum diğer bakanlık kaynakları ise olaya hızla el koyduklarını, Tuğgeneral B.Ç’nin skandal olaydaki ihmalinden dolayı soruşturma geçirdiğini ve emekliliğe sevk edildiğini söyledi" ifadelerini kaydetti.

Lüks Rezidansta Ölümcül Asansör Kazası: 30 Metreden Düştü Lüks Rezidansta Ölümcül Asansör Kazası: 30 Metreden Düştü

Bakanlık kaynakları, emir subayı ve koruma çavuşu hakkında savcılık soruşturmasının devam ettiğini ve iki askerin TSK ile ilişiğinin kesildiğini aktaran Terkoğlu, olayın ilk defa yaşanmadığını, özellikle alt rütbelerde benzer birçok işbirlikçinin ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Terkoğlu, köşe yazısını, "Bir generalin makam aracıyla TSK personelinin insan kaçakçılığı yapmasına 'skandal' deyip geçebiliriz. Ama skandal dediğimiz aslında bir alarm zili gibi. Duymazsak daha beterinden sakınamayız. Alışkanlık istila gibi. Milletlerin içine girdikten sonra onları kendisine çeviriyor" ifadeleriyle noktaladı.

Editör: Habererk Com