Siyasete döneceğini açıklayan Cumhurbaşkanı eski danışmanı ve eski AKP Milletvekili Turan Çömez, AKP hakkında flaş Sedat Peker iddiasında bulundu. Çömez, AKP hükümetinin Sedat Peker’i Türkiye’ye getirerek seçim için bir başarı hikayesi yazmak istediğini ileri sürdü.

Gazeteci Tuba Emlek’in YouTube kanalında hazırlayıp sunduğu ‘Ne Oluyor’ programına konuk olan Çömez, Sedat Peker’in durumuna ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin Sedat Peker'in açıklamalarının üzerini örtmek, Erdoğan'ın her fırsatta vurgulanan 'Dünya Lideri' algısını güçlendirmek için Peker'in Türkiye'ye getirilmesini çok istediğini vurgulayan Çömez, şunları söyledi:

“Hükümet, Peker’in Türkiye’ye getirilmesini çok fazla istiyor. Bunu yapabilirse eğer, kendi hanesine çok büyük artı yazar. Birincisi Peker’in yapacağı birçok açıklamanın üzeri örtülür. İkincisi AKP çevreleri Erdoğan’ı her fırsatta ‘Dünya Lideri’ olarak tanıttığı için bakın ‘Erdoğan masaya yumruğunu vurdu ve istediğini yaptırdı’ diyebilir. Bunu da bir oya tahvil edebilir, bu da Erdoğan’ın lehine olacaktır.”

"AKP MUHALEFETİ ZAYIF HİSSEDERSE ERKEN SEÇİME GİDER"

Erken seçim iddialarına cevap veren Çömez, “Hükümet, muhalefeti en zayıf hissettiği an erken seçime gidebilir. Bu küçük bir ihtimal olsa da hükümetin kafasında hala var. Eğer muhalefeti zayıf, parçalı bulursa ve kendisini en güçlü hissederse o dönemde bir erken seçime gidebilir. O yüzden bütün tuşlara birden basıyor, bütün kontrolü elinde tutmak istiyor ve kendi iktidarına hasar oluşturabilecek her argümanı ortadan kaldırmak istiyor. Sedat Peker de bunlardan bir tanesi” diye konuştu.

"BİR DEVİR KAPANIYOR"

Türkiye'nin bir geçiş dönemine girdiği ve bir devrin kapandığını dile getiren Çömez, siyasete de geri döneceği mesajını verdi. Çömez, "Bu ülkenin yurtsever insanları bir devri kapatıp, yeni bir devir açacaklar. Bu süreçte de ben kayıtsız kalmak istemiyorum. Yarın vicdanımla baş başa kaldığımda, çocuklarımın yüzüne baktığımda ülkemin değişimine ve dönüşümüne yürekten destek oldum demek için çok sık geliyorum. Kendi bölgem Balıkesir’den de yoğun ilgi ve talep de var, siyasete dönmem konusunda. Buradaki yılların düzeni ve hekimliğim de var ama her şeyi bırakmaya hazırım” ifadelerini kullandı.

Parti ismi vermeyen Çömez, “Cumhur İttifakı ve HDP ile kesinlikle olmaz. Altılı Masa ve onun dışındaki muhalefet partilerini gönülden destekliyorum. Önümüzdeki günlerde kolları sıvayacağım” dedi.

"AKP SEDAT PEKER'İ TÜRKİYE'YE GETİRMEYİ HEDEFLİYOR"

Öte yandan Peker’in rüşvet ve yolsuzluk iddialarının AKP tabanında ciddi rahatsızlık yarattığı ve seçim öncesi Peker ve çevresine yönelik baskının artırılacağı belirtiliyordu.

Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın, müvekkili hakkında "Interpol tarafından sadece 'savunması alınmak üzere' çıkarılan kırmızı bültenin, 'tüm dünyada aranıyor' biçiminde kapsamının genişletildiğini açıkladı.

Peker’in basın danışmanı olduğu ifade edilen Emre Olur’un Arnavutluk’tan Türkiye’ye getirilip tutuklanması sonrasında, Peker’in de Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Türkiye’ye iade edileceğine ilişkin iddialar ortaya atılmıştı."

Editör: Yadigar Hanım