19 ve 23. Dönem ANAP VE AKP'den  milletvekilliği yapmış siyasi analiz yapan iş insanı siyasetçi Feyzi Başaran sosyal medya hesabından Alparslan Türkeş ile ilgili bir anısını paylaştı.

Feyzi Başaran  paylaşımında rahmetli Alparslan Türkeş Bey, komşum Kazakistan Büyükelçisi Gafur Bey'in evine bir davete gelmişti .Oradan da bizim eve gelmişti bahçede çay içtik.

 Sohbetimiz arasında Nihal Atsız'la yollarınız neden ayrıldı?  diye sordum. Türkeş Bey ‘’Nihal aşırı ırkçı kafatasçıydı’’ deyince gülmüştüm. Kendisi de güldü ve Türkeş Bey ‘’biliyor musunuz partimizin 3 hilal sembolünü çizen Ermeni bir parti kurcumuzdu O günden beri hep aklımdaydı. O Ermeni Parti kurucusu kim diye? Şimdi adını mezarını ve fotoğrafında görmüş oldum dedi.

re2

Nadya Krisep’inŞişli katolik Ermeni mezarlığında bulunan Bozkurt ve üç hilal sembollü kabri..

 MHP'nin 3 sembolünü cumhuriyetçi köylü Millet Partisi kongresinde Parti amblemi olarak teklif eden MHP'nin ilk kurucularından Levon  Dabağyan’dır.

Ekran görüntüsü 2023-10-10 222026

Levon  Dabağyan kimdir?

Levon Panos Dabağyan, Ermeni bir ailede Kirkor Karacıyan ve Siranuş Dabağyan'ın çocuğu olarak 11 Kasım 1933'te Yenikapı'da doğdu. Baba tarafı Van'dan Kastamonu'ya ve oradan da İstanbul'a göç eden Karacıyanlar ve anne tarafı ise Erzurum-Van yöresinden İstanbul'a göç eden Dabağyanlar'a dayanmaktadır. Dabağyan ailesi Ermeni Apostolik Kilisesi'ne mensuptur.

1954 yılında bahriyeli olarak askerliğini yaptı ve bahriyeli olabilmek için 36 ay askerlik yapmaya razı olduğunu söylemiştir.

1959 yılında eşi Eliz ile evlendi ve evliliğinden 1960'ta Alis isimli kızları oldu. 1967’de Yeni İstanbul’da muhabirliğe başladı. Son Havadis, Bugün, Hakikat, Yeşil Belde, Anadolu Ekspres, Milli Ekonomi ve Ziraat, Bizim Mücadele, Durum, Yeni Gazete, Ortadoğu, Bâb-ı Ali’de Sabah, Tercüman, Gavroş, Parev, Artar ve Nov Artar gazetelerinde makaleler ve çeşitli yazılar yazdı.

2005 yılında Ankara'da yapılan Türk Metal-İş Sendikası ve Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Her Yönüyle Ermeni Sorunu ve Tarihi Gerçekler" konferansında "Bugün bir Türkiye-Ermenistan savaşı çıksa, kesinlikle Türk cephesinde yer alır ve Ermenistan'a karşı savaşırdım. Ermenistan'ın toprak taleplerinin arkasında, aslında bir Ermeni devleti kurmak değil, büyük İsrail'i gerçekleştirmek emeli yatmaktadır" diye konuştu Zeytunların kökeninin Pakraduniler olduğunu ve Zeytun İsyanı'nın arkasında Fransa ve Vatikan’ın bulunduğunu, isyanın düzenleyicilerinin Pakraduniler olduğunu ileri sürmektedir.

MHP'de bir dönem yöneticilik yapmıştır, 1969'da İstanbul'dan milletvekili adayı olmuştur. MHP'nin amblem olarak üç hilal figürünü seçmesine kendisinin önayak olduğunu söylemektedir.Levon  Dabağyan 7Mayıs 2017'de hayatını kaybetti.

Editör: Habererk Com