Kerkük İl Meclisi 7 ay sonra ilk kez toplandı Kerkük İl Meclisi 7 ay sonra ilk kez toplandı

Bulgaristan'ın gururu, satranç dünyasında adından söz ettiren yetenekli oyuncu Nurgül Salimova, ülkesini uluslararası arenada başarıyla temsil ediyor. 4 yaşında satranç oynamaya başlayan Salimova, 2011 yılından bu yana katıldığı pek çok uluslararası turnuvada önemli dereceler elde etti. En sonuncusu Bakü'de düzenlenen Dünya turnuvasında, Salimova adını finale yazdırdı.

Nurgül Salimova'nın Satranç Serüveni:

Satranç dünyasına olan tutkusuyla tanınan Nurgül Salimova, 4 yaşında ilk taşını hareket ettirdiği günden itibaren yeteneklerini hızla geliştirdi. Turnuva turnuva, zaferden zafere koşan genç satranç ustası, Bulgaristan Türkleri arasında bir gurur kaynağı haline geldi. Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından “Uluslararası Usta” ve “Kadın Büyükusta” unvanlarıyla ödüllendirildi.

Uluslararası Başarılar:

Nurgül Salimova, uluslararası alanda gösterdiği başarılarla dikkat çekiyor. Katıldığı turnuvalarda elde ettiği derecelerle adını sıkça duyuran Salimova, rakiplerini yenerek adım adım finallere ilerliyor.

2011 yılında “8 yaş altı kızlar” kategorisinde Avrupa Gençler Satranç Turnuvası'nı kazanan Salimova, 2015 yılında ise Selanik yakınlarındaki Porto Carras'ta “12 yaş altı kızlar” kategorisinde Dünya Gençler Satranç Şampiyonası'nı kazandı. Salimova, kızlar için farklı yaş gruplarında katıldığı “hızlı satranç” turnuvalarında da Bulgaristan ve Avrupa düzeyinde dereceler elde etti.

Salimova'nın satranç kariyerindeki en önemli yıl 2017 oldu. Bir üst kategoriye çıkarak Bulgaristan Kadınlar Şampiyonası'nı kazanan Nurgül Salimova, 2018 yılında ise o döneme kadar katıldığı en güçlü turnuva olan “Tata Steel C” grubuna davet edildi. 2018 Nisan ayında “G16” kategorisinde Bulgaristan şampiyonu oldu. Aynı turnuvada "16 yaş altı erkekler" kategorisinde de Bulgaristan Yıldırım Şampiyonu unvanını kazandı.

Salimova, Aralık 2018'de 15 yaşındayken Hırvatistan'ın Zadar kentinde önemli başarılar elde etti. Nisan 2019'da Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası'nda “geçerli” normunu aldı ve Kadınlar Dünya Kupası'na katılma hakkı kazandı. Ocak 2022'de Vergani Kupası'nda, eski dünya şampiyonu GM Nigel Short'u yendi. Salimova bu yıl başında gerçekleştirilen 2023 Bulgaristan Satranç Şampiyonası'nda birinciliğin yarım puan gerisinde kaldı. İki kişiyle ikincilik için berabere kalmasına rağmen, eşitlik bozma puanları daha yüksek olduğu için gümüş madalya ile ödüllendirildi.

Dünyanın birbirinden güçlü 206 satranç sporcusunun hamle yaptığı 2023 FIDE Dünya Kupası 29 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleşiyor. Dünya Kupası'nda Türkiye'yi başarılarıyla isimlerinden sıkça söz ettiren Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal, Emre Can ve Ediz Gürel temsil ediyor. Ayrıca genç yıldızlardan Ediz Gürel kupaya katılan en genç Türk sporcu olarak Türk satranç tarihine adını yazdırdı.

Bakü'deki Dünya Turnuvası:

Son olarak Bakü'de düzenlenen Dünya turnuvasında, Nurgül Salimova çeyrek ve yarı finallerde gösterdiği üstün performansla finale yükseldi. Satranç tutkunları, Salimova'nın finaldeki başarısını heyecanla bekliyor.

Nurgül Salimova'nın satranç serüveni, genç yeteneklerin sporda başarıya ulaşabileceğini bir kez daha kanıtlıyor. Bulgaristan'ı gururlandıran bu genç yetenek, gelecekte de adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. (Ertan Altan – Haber Global)

sa4

sa3

sa2

sa

Editör: Habererk Haber Merkezi