Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ferrero firmasının fındığı devletin belirlediği 53-51 liranın altında, 48-49 liraya satın almasına tepki gösterdi. Bayraktar, "Durdurun bu firmayı" dedi.

Fındığın değerini korumanın milli bir görev olduğunu vurgulayan Bayraktar, Ferrero firmasının piyasaya yaptığı baskılara dur denmesi gerektiğine işaret ederek, Ferrero’nun tekel olduğunu kaaydetti. “TMO daha hızlı ve daha fazla alım yapmalı, alım merkezlerini artırmalı, çiftçimize ödemeleri peşin yapmaya gayret göstermelidir” diyen Bayraktar, Rekabet Kurumu’nu da göreve çağırdı.

Ferrero firmasının fındık alımını devletin belirlediği rakamın altında almasının ‘kurduğum sömürü düzenine ve üretici üzerinden milyarlarca dolar kâr etmeye devam ediyorum’ mesajı verdiğine dikkat çeken Bayraktar şunları söyledi:

“Yabancı bir firma yatırım yapma bahanesiyle ülkemize geliyor ve fabrika kurup, üretim yapıyor. Bu yatırımcı, görevi olmaksızın piyasaya müdahale etme gereği de duyuyor. Öyle ki; TMO fiyatına ürün alan adil ve dürüst fındık tüccarımızın, bu yabancı firma paydaşları tarafından ve tekelci firmalarla işbirliği yapmadığı sürece, satın aldığı fındıkların ihracatçılar tarafından alınmayacağı şeklinde tehdit edildiği yönünde bölge Odalarımızdan bilgiler de geliyor.

Bu firma önce, piyasadaki işbirlikçileri vasıtasıyla oluşturduğu 43 liralık fiyatın değişmemesi için alım yaptığı işbirlikçi sayısını azaltıyor ve sanki piyasada değilmiş görünümü vererek sadece kendi satıcılarına yöneltiyor."

“Fındık pazara indi. Fakat malum çevreler yine harekete geçerek her yıl sergiledikleri oyunları, bu yıl da sergilemeye başladı” diyen Bayraktar, “İhracat rekoru kırabileceğimiz bu yıl ülkemiz, yine 2 milyar dolar gelire mahkum edilmeye çalışılıyor. Ülkemiz fındıktan hak ettiğini kazanamıyor… Kazandırmıyorlar” dedi.

Bayraktar, bu duruma ilişkin ise “Bu tekelci firmayla işbirlikçileri ‘Ben sizin piyasanızı tanımam, sizin ülkenizde kendi piyasamı oluştururum' diyor. Bu açıkça devlete meydan okumaktır” değerlendirmesini yaptı. 

Bayraktar, “Ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde zaten zor durumda olan üreticilerimizin bir de kendince spekülasyon yaparak piyasaları alt üst eden bir firma tarafından daha da zora sokulmasına, ekonomik olarak sömürülmesine izin verilmemeli. Alternatifsiz tek geçim kaynağı fındık olan üreticimizin emeğini yedirmeyelim.” ifadelerini kullandı

KARTEL KUR ARTIŞIYLA BÜYÜK KAZANÇ ELDE EDİYOR, ÜRETİCİ ZARAR EDİYOR

“Geçen sene ucuza kapattıkları fındıktan kurun artmasıyla birlikte büyük paralar kazanan bu tekeller, bu sene de TMO'nun altında bir fiyatla üreticinin malını alıp kurdaki artışlarla birlikte fındıktan büyük kazançlar elde etmeyi hedefliyor” diyen Bayraktar, şöyle devam etti:

“Ayrıca buna karşı çıkan tüccar, sanayici, ihracatçı kim varsa onları yok etmeye çalışıyor.

Yıllardır fındıkta serbest piyasa koşulları oluşturulmaya çalışıldı. Ancak serbest piyasa oluşmadı, oluşturulamadı ve oluşmayacaktır.

500 bin üreticinin olduğu bir piyasada az sayıda alıcının bulunması serbest piyasa şartlarının oluşmasına izin vermiyor. Az sayıdaki alıcı, piyasa üzerinde baskı kurup fiyatları istedikleri gibi manipüle ediyor.

Bu yıl da, Ferrero bu manipülasyonu piyasada kendine bağlı alıcılar vasıtasıyla yapıyor. Bu açıkça üreticilerimizin emeğinin sömürülmesidir.”

PİYASA BASKISI BİR AN ÖNCE DURDURULMALI

Ferrero firmasının piyasaya yaptığı baskılardan sadece çiftçilerin değil tüccarın, sanayicinin ve hatta bazı ihracatçıların da rahatsız olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle dedi:

“Fındığın değerini korumak milli bir görevdir. Ferrero firmasının piyasaya yaptığı baskılara dur denmesi gerekiyor.

Devlet millet işbirliğiyle devlete hodri meydan çeken bu tekelleri kırmalıyız.

Devlet Fiskobirlik'le işbirliği içerisinde ürünün tamamını alacağını kararlı bir şekilde ifade ederek, güçlü bir şekilde piyasaya girmeli, bu oyunu bozmalı ve tekelleşmeyi yok etmelidir.”

Editör: Yadigar Hanım