Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, bazı ülkelerin 3. Dünya Savaşı'na hazırlandığı iddia ederek, savaş için tarih verdi.

Özdağ, TV 42'de yayınlanan 'Fatih Güneş İle Gündem Özel' programına konuk oldu. “Neden biz bugün Finlandiya'nın ve İsveç'in NATO'ya girmesini tartışıyoruz” sorusunu sorarak savaş ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dünyanın hızla silahlanarak savaş hazırlığı yaptığını ileri süren Özdağ, şunları söyledi:

“Neden biz bugün Finlandiya'nın ve İsveç'in NATO'ya girmesini tartışıyoruz? Çünkü dünya bir üçüncü dünya savaşına hazırlanıyor ve taraflar, bir tarafta Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda öbür tarafta Rusya, Çin ve nereye gideceğini henüz kestiremediğimiz Hindistan özetle büyük bir hızla dünya silahlanarak iki bin otuz sonrasında başlaması düşünülen, öngörülen, tahmin edilen bir üçüncü dünya savaşı için hazırlanıyor.

Tabii bu Çin dünya savaşı için hazırlanırken aslında bu savaşın girişi de Ukrayna, Rusya savaşıyla başlamış durumda, Amerika Birleşik Devletleri Rusya'yı mümkün olduğu kadar kuzeyden yani Kutup ekseninden güneyden yani Karadeniz'den ve Avrupa'dan sıkıştırmak istiyor. Bunun için de Ukrayna'yı NATO'ya almayı arzu ediyorlar. Ve zaten savaşın çıkma nedeni de Ukrayna'nın NATO'ya girme ihtimalinin belirmesine Putin'in gösterdiği tepkiydi Tabii Amerika bundan çok iyi yararlandı.

Daha önce hiç gündemde olmayan ve bütün Soğuk Savaş boyunca tarafsız kalmış olan Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya dâhil edilmesi projesini gerçekleştirdi. Finlandiya kabul edilmiyorsunuz. Türkiye de kabul etti. Esasen stratejik açıdan bakıldığında Finlandiya'nın kabul edilmesi daha Türkiye açısından önemli. Çünkü Finlandiya çok daha uzun bir sınıra sahip Rusya'yla. İttifaka dolayısıyla Türkiye'ye getireceği yük çok daha fazla. İsveç meselesi daha hani ikinci sırada.”

Editör: Yadigar Hanım