Türkiye’ye son yıllardaki en büyük siber saldırıyı yaşatan Yemeksepeti uygulamasından 21 milyondan fazla kişinin verilerinin çalınmasına sebep olan olayda kritik detaylar ortaya çıktı. Konu ile ilgili Avukat Özgür Meriç Turan geliştirdiği temassız bahşiş uygulaması fikrinin, Yemek Sepeti tarafından izinsiz kullanıldığını iddia etti.

Milliyet’ten Elif Altın’ın haberine göre, son yıllarda hızla artan internet üzerinden alışveriş, vatandaşların günlük hayatlarında nakit yerine daha çok kredi kartı kullanması gibi etkenler bahşiş alıp vermeyi de gündeme getirdi. Hizmet sektöründe zor şartlarda çalışan emekçileri düşünen Avukat Özgür Meriç Turan, temassız bahşiş uygulaması geliştirdi ancak bu fikrinin Yemek Sepeti tarafından izinsiz kullanıldığını iddia etti. Turan’ın avukatının Yemek Sepeti’ne çektiği ihtar dilekçesinde, Turan’ın “Bahşiş veya Tip Ödeme Sistemi Başlıklı” patentin sahibi olduğu belirtildi. Yemek Sepeti’nin avukatı ise ihtara yönelik gönderdiği cevabında, “Muhatabın ihlal iddiasına konu patante ilişkin tüm ödemeleri Türk Patent nezninde gecikmeli olarak gerçekleştirdiği, incelemeli patente dönüştürme başvurusunu koruma süresi dolmadan son iki hafta içerisinde, bahşiş uygulamasının hız kazandığı pandemi döneminde yaptığı dikkate alındığında, söz konusu ihtarnamenin haksız ticari kazanç sağlamak amaçlı olduğu değerlendirilmektedir” diyerek iddiaların mesnetsiz olduğunu ve kabul etmediklerini belirtti.

"Pandemi döneminde büyük bir mağduriyete sebep oldu"

Milliyet’e konuşan Avukat Özgür Turan ise şunları söyledi: “Teknolojinin ilerlemesi ile bahşiş kültüründe azalma ve yüz binlerce çalışanın mağdur olacağı düşüncesi ile 2013 senesinden bu yana bahşiş veya tip ödeme sistemine ilişkin projemizi hayata geçirmek için çalışmalara başladım ve hayata geçirdim. Komisyonsuz bir biçimde bahşiş alma ve verme için yoğun bir çaba ve mesai harcamışken patentimiz gözardı edilerek bazı internet siteleri mobil uygulamaları üzerinden çalışanlarına bahşiş verilebileceğine ilişkin duyurular yapmış ve bu durum tarafımızca yapılan çalışma ve protokolleri sıkıntıya sokmuştur. Toplumun tüm kesiminin faydalanacağı halde sadece kendi firmaları için fayda sağlamaları, zorlu pandemi döneminde büyük bir mağduriyete sebep olmuş ve olmaktadır. Oysa bahşiş gibi memnuniyet göstergesi bir ivazsız gelir veya harcamanın kayıt dışının kayıt altına alınmasında devlete çok büyük bir katma değer sağladığı gerçeği çok ama çok ciddi bir çalışma gerektirir.”

"Bahşiş uygulaması fikrine Adnan Şenses vesile oldu"

Temazsız bahşiş fikrini düşünerek “Mobil Tip Box” uygulaması geliştiren Avukat Özgür Meriç Turan, projenin nasıl doğduğunu ise şöyle anlattı: “2012 yılında Bursa’da bir akşam yemeğinde müzisyenler masamızı ziyaret etmişti. Ben de o tarihte avukatlığını yaptığım rahmetli Adnan Şenses Bey’i telefonla arayarak ‘Adnan ağabey, hep senden şarkı isteniyor, bu kez ise ben sana bir şarkı hediye etmek istiyorum’ dedim. Kendisi de çok hoşuna giderek, müzisyen arkadaşlardan birkaç şarkı isteğinde bulundu. Çok hoş ve eğlenceli bir akşamın sonunda, maalesef bize bu imkanı sunan müzisyen arkadaşlara üzerimizde nakit para bulunmadığı için bahşiş veremedik ve büyük bir mahcubiyet yaşadık. Ben de bunun üzerine oradaki müzisyen arkadaşlara bu sorunu çözeceğime dair o tarihte bir söz verdim ve bahşiş uygulamasının fikri böylece doğmuş oldu.” dedi.