TÜİK'in açıkladığı Haziran ayı enflasyonundan sonra emekliler maaşlarına gelecek zammı hesaplamaya başladı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda uzmanlardan da tahminler arka arkaya geliyor. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını hesapladı. Kurtuluş, "5 haneli olacak" dedi.

Karar'ın haberine göre, Türkiye İstatistik  Kurumu'nun (TÜİK) 6 aylık ve yıllık enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından detaylar belli olmaya başladı. Emekli maaşları ile ilgili yeni rakamlar merak edilirken, uzmanlar da iktidar yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre, zamlı maaş tutarlarını hesaplıyor. EYT'lilerin de dahil olmasıyla birlikte 15,5 milyon kişiyi yakından ilgilendiren yeni maaşlarda detaylar belli oluyor. En  düşük emekli maaşının 10 bin TL olup olmayacağı merak ediliyor,

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre emekli maaşlarına ilişkin yaptığı hesaplamayı paylaştı. Emekli maaşlarındaki artışın asgari ücretteki zamla orantılı olacağını tahmin ettiğini dile getiren Kurtuluş, şunları söyledi:

"Asgari ücrete yüzde 35’e yakın oranda zam yapıldı. Emekli maaşlarına da yüzde 35 oranında zam olacağına ilişkin beklenti içerisindeyiz. Enflasyon farkı ve seyyanen zam ile birlikte memurlara beklentilerin üzerinde bir zam gerçekleşti. Biz emeklilere aynı oranda zam olacağını beklemiyoruz.

En düşük emekli maaşının 10 bin TL olarak belirleneceği ve diğer emekli maaşları için bunun biraz daha üzerinde artış olacağı kanaatindeyiz. Yüksek prim ödeyenlerin kayıplarını ortadan kaldırmak için diğer çalışanlara daha yüksek zam yapılacaktır."

Editör: Yadigar Hanım