Ermenistan ve Nahçıvan arasında Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti. Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak için çalışma başlatırken, ülkenin bağımsızlığını ilk tanıyan ülke Türkiye oldu.

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe'de açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açılışta "Türk dünyasını yeniden buluşturma" hedefleri vurgulandı.

Açılışta konuşan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başşehri Ankara'da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz" dedi.

Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise, "40 yıllık bir hazırlık. Yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti arasında önümüzdeki süreçte ticari ve siyasi anlaşmaların yapılması bekleniyor. Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak.

Editör: Yadigar Hanım