Artan yem, nakliye ve enerji maliyetleri temel gıda ürünlerinin fiyatlarına yansıması hemen her gün gelen zamlarla sürüyor. Temel gıda maddeleri arasında gelen yumurtanın fiyatı son iki ayda yüzde 30 zamlandı. Ağustos ayında 58 lira olan yumurtanın kolisi 76 liraya yükseldi.

Alım gücü giderek düşen vatandaş için lüks olan yumurtanın fiyatı numarası ve büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor. Geçen yıl temmuz ayında orta boy yumurtanın tanesi 60 kuruş iken bugün aynı yumurta yüzde 96.89'luk zamla 1.86 liradan satışa sunuluyor. Büyük boy yumurta (L) ise yüzde 96.62 zamlı fiyatıyla 2.53 TL'den raflarda yerini alıyor. Son gelen zam ile birlikte 30'lu orta boy (M) yumurta 55.95 TL'den, 30'lu büyük boy (L) ise 95 TL'den satışta.

Geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, 12.05.2022 tarihli toplantısında, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) ve YUMBİR’e üye birliklerin rekabeti kısıtlayıcı çeşitli eylemlerde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma açmıştı.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, soruşturma hakkında açıklamalarda bulundu. "Üreticilerin anlaşarak fiyatı yükselttiği" anlamında bir soruşturma açıldığını aktaran, Afyon "Üreticilerin bir araya gelerek fiyat belirleme veya yükseltme imkanı, şansları" olmadığını söyledi. Afyon, "Üreticiler birleşerek fiyatı yükseltecek olsaydı, bir senedir zarar ediyor olmazdı" dedi.

Üreticilerin zarar etmemek için bir araya geldiğini anlatan Afyon, Yumurta Üreticileri Merkez Birliğinin, üreticisini korumak adına piyasadaki günlük fiyatları derleyerek bunları resmi kurumlarla paylaşma görevi olduğuna dikkati çekti.

YUMBİR temmuz ayı fiyat listesini yayımlamadı.

Editör: Yadigar Hanım