Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler için hazırladığı takvim işliyor. YSK'nın başvurusunu kabul ettiği adaylar için ise 100 bin imza toplama süreci devam ediyor.

Cumhurbaşkanı adayları için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin başvuru süresi Pazartesi saat 17.00'de sona erdi. YSK, 3 cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu reddederken, 9 adayın başvurusunda eksik evrak tespit edildi. Karara göre başvurusu kabul edilen iDavut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek. Ancak, adayların bunun için 100 bin imza toplaması gerekiyor.

YSK Başkanı Ahmet Yener, imza sürecinin anlık olarak takip edilebileceği yeni bir uygulamanın hayata geçirildiğini duyurdu. Açıklamaya göre adaylar ve temsilcileri imza sürecini il ve ilçe bazında anlık olarak takip edebilecek. Veriler ise gün sonunda kamuoyuyla paylaşılacak.

Vatandaşlar aday olarak görmek istedikleri isimler için kimlik belgeleriyle ilçe seçim kurullarına giderek imza verebiliyor. Bu işlem internet üzerinden elektronik imzayla yapılmıyor.

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen kişiye, talebi halinde başvuru için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek.

Seçmenler, YSK'nin ilanında belirtilen adaylardan sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta, Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Anayasanın 101. maddesine göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

Toplanan imzalarda son durum şöyle:

imza yarışı son durum

Editör: Yadigar Hanım