Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ticaret Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Ticaret Bakanı Bolat, milletvekillerin gümrüklere ilişkin sorularını yanıtlarken, Gümrük İdaresi Türkiye’nin dünyanda en modern, etkin ve otomasyonla çalışan, dijitalleştirilmiş mekanizma ile çalıştığına dikkat çekerek, gümrüklerdeki kaçakçılığa karşı alınan önlemleri anlattı.

Bolat, "Gümrükleri; 'bilge sistemi' diye bir sistemle yönetiyoruz. 618 milyar dolarlık ticareti gümrüklerden yapıyoruz. Ülkeye kaçakçılık yoluyla ya da zararlı maddeler gibi unsurların girmemesi konusunda yoğun bir denetim yapılmaktadır. Gümrük İdaresi Türkiye'nin dünyada en modern, etkin bir mekanizmayla çalışmaktadır. Çalışmalar sırasında yanlış bir işlem olduğunda denetim mekanizmalarımız da var" dedi.

Bakan Bolat tasarruf tedbirleri kapsamında, hükümet kurulduğundan bu yana bütün bakanlıklarda tasarruf tedbirleri ile ilgili hazırlıklar yapıldığını ve Ticaret Bakanlığı olarak bu tedbirlere azami dikkat gösterdiklerini dile getirdi.

Tarihte kahraman Türk kadınları Tarihte kahraman Türk kadınları

Bakan Bolat, 1 Ocak 2023- 31 Ekim 2023 tarihleri arasında açılan ve kapanan şirket sayısına ilişkin son verileri paylaştı. Türkiye’de son 5 yılda esnaf işletmelerinde 1 milyon 479 bin 921 işletmenin açıldığını kaydeden Bakan Bolat, "2023’ün ilk 10 ayında ise 255 bin 197 açılmış, 109 bin işletme kapanmış. Türkiye genelinde, şirketlere baktığımızda bu yılın ilk 10 ayında şirket, ticari işletme olarak 152 bin 567 şirket açılmış, buna karşılık 59 bin 293 şirket kapanmış. Aynı esnaftaki gibi 3’te 2’lik fark var. Pandemi dönemi itibarıyla baktığımızda, 11 Mart 2020’de ortaya çıkmıştı, ortalama 3,5 yılda 644 bin 223 şirket açılmış, 241 bin 425 kapanmış" dedi.

KARŞILIKSIZ ÇEK

Milletvekillerinin, karşılıksız çek oranlarıyla ilgili sorularına yanıt veren Bakan Bolat, "2023 yılının ilk 9 ayında bankalara ibraz edilen çek sayısı 12 milyon 516 bin 977 adet. Bunun 12 bin 169 adedi karşılıksız çıkmış. Karşılıksız çeklerin toplam çeklere oranı yüzde 0,8. Burada negatif bir trend var önceki yıla kıyasla" bilgisini paylaştı.

Bakan Bolat, başka bir soru üzerine, bu yıl milli gelirin 1 trilyon doları aşacağını düşünüyoruz. Sanayi üretimimiz oldukça iyi gidiyor. Türkiye, 255 milyar dolar ihracatının yüzde 93’ünü sanayi ürünleriyle sağlamaktadır" diye konuştu.

FAHİŞ FİYATLARA KANUN TEKLİFİ GELİYOR

Bakan Bolat, marketlerdeki fahiş fiyat artışlarına ilişkin uyguladıkları tedbirlerin yanı sıra cezalarla ilgili de yasal düzenleme hazırlığında olduklarını duyurdu.
Bakan Bolat, "Ceza olmazsa denetim yapmanın anlamı yok, cezanın amacı caydırıcılık. Cezalar konusunda kanun teklifimiz olacak, geçici kapatma yetkisi önereceğiz" açıklamasında bulundu.

Görüşmelerin ardından, komisyonda Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 Mali Yılı Bütçe teklifi kabul edildi. (DHA)

Editör: Habererk Haber Merkezi