Bugün başlayan yeni zorunlu trafik sigortası dönemi, milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiriyor. “Sigorta Aracıları Teklif Platformu” adı verilen yeni sistem, riskli sürücüler için poliçe edinme sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu platform sayesinde, sigorta şirketlerinin teklif verme süreçleri daha şeffaf hale gelecek ve sürücüler daha hızlı bir şekilde poliçelerine kavuşabilecekler.

SSK Bağ Kur ve memur emekli maaşlarında zamlı maaş tabloları belli oldu SSK Bağ Kur ve memur emekli maaşlarında zamlı maaş tabloları belli oldu

Yeni Sistemde Neler Değişiyor?

Platform, trafik ruhsatına sahip tüm sigorta şirketlerinin üyeliğini zorunlu kılarak, bu şirketlerin sisteme entegrasyonunu sağlıyor. Sigorta acenteleri için ise üyelik süreci, ücret ödeme şartıyla isteğe bağlı bırakıldı. Sigorta şirketleri, platform üzerinden acentelerle olan işlemlerini yürütecekler ve platformda geçerli olacak özel sözleşmeler imzalanacak.

Teklif Alma Süreci Nasıl İşleyecek?

Teklif alma süreci iki aşamadan oluşuyor:

Birinci Aşama: Acenteler, anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinden 10 dakika içinde teklif alacaklar.

İkinci Aşama: Eğer birinci aşamada teklif alınamazsa, acenteler diğer sigorta şirketlerinden teklif talep edebilecekler.
Her iki aşamada da, 10 dakika içinde teklif alınması gerekiyor. Şirketlerin teklif vermemesi veya gün sonuna kadar poliçe düzenlememesi, kaçınma olarak değerlendirilecek.

Acenteler İçin Kolaylık

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, sistemin amacına uygun işlemesi durumunda acentelerin işlerinin kolaylaşacağını ifade etti. Korkut, şirketlerin acentelik vermemesi durumunda ortaya çıkabilecek sorunlara da dikkat çekti ve bu durumun poliçeye erişimde engel oluşturabileceğini belirtti.

Bu yenilikler, sigorta sektöründe daha hızlı ve verimli bir işleyiş sağlamayı hedefliyor ve acentelerin müşterilere daha iyi hizmet vermesine olanak tanıyacak.

Kaynak: Haber Merkezi