Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç fiyatlarının, sıfır liste fiyatından yüksek belirlenmesinin 1 Ocak 2024'e kadar yasakladı.

Ticaret Bakanlığı tarafından, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilerek, ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklandı.Düzenlemenin yayımlanmasının ardından Bakanlık tarafından bazı ilan sitelerinde taşıt ilan fiyatlarının sıfır atılarak girildiği tespit edildi.

 Bakanlık tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilecek ve bu ilanları verenler hakkında ilan başına 300 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulanabilecek. 

. Bakanlığımızca ''otomotiv sektöründe gerçekleşen stokçuluk eylemleri ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele kapsamında, tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaları ortadan kaldırmak adına her türlü ilave tedbirin alınmasına devam edilecektir" denildi

 

Editör: Habererk Com