Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırması olarak tanıtılan ve vergi,ceza,idari para cezaları ve KYK borçları gibi maddeleri kapsayan konu hakkında Mustafa Elitaş açıklama yaptı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş: ''Kanun teklifi tamamlandı. Vatandaşlarımızın tüm borçlarını yapılandırma kapsamına aldık  tüm vergiler  askerlik, daha önce hiç yapılandırmada yer almayan cezalar, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, madenlerden devlet hakkı gibi ne tür borç varsa yapılandırılıp ödenecek.  Hazırladığımız teklifte 31 aralık 2022'yi esas aldık.  Kanun metninde yurt içi ÜFE ile ilgili özel bir düzenleme yapıyoruz. ''dedi.

Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler, sahte belgeleri düzenleyenler,  yapılandırma kapsamı dışında. Faydalanmak isteyenler 30 nisan 2023 tarihinde kadar ilgili idareye başvuracak ve yapılandırılan tutarları peşin veya taksitle ödeyecek. Bu kanunda yapılandırılan borçlar 48 ayda tahsil edilebilecek.

Faydalanmak isteyenler 30 nisan 2023 tarihinde kadar ilgili idareye başvuracak ve yapılandırılan tutarları peşin veya taksitle ödeyecek. Bu kanunda yapılandırılan borçlar 48 ayda tahsil edilebilecek. Peşin ödeme halinde yurt içi üfe oranından yüzde 90 indirim. İdari para cezalarında ise aslında yüzde 5 indirim uyguluyoruz.

Editör: Fatih Savuk