Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı kefen ihalesindeki usulsüzlük, Kamu İhale Kurumu’ndan (KİK) geri döndü. Pes dedirten kefen usulsüzlüğü ihalesi Zeynel Abidin Beyazgül'ün belediye başkanı olduğu Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde yaşandı. 

Belediye, 18 Temmuz 2022'de 3 ay süreli, 4000 erkek ve 4000 kadın kefen takımı ile yetişkin ve çocuk ceset torbası ihalesi düzenledi. İhaleye 11 firma katıldı. En yüksek teklif 3 milyon 986 bin TL, en düşük teklif ise 2 milyon 851 bin TL olarak verildi.

İhaleye en düşük teklifi İbrahim Keskin isimli iştirakçinin başvurusu, “Başvuru formunda eksik bilgi olduğu” gerekçesiyle kurul tarafından değerlendirme dışı bırakıldı.

Keskin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak, ihale şartnamesinde “Gerçek kişilerden” bu bilginin istenmediğini, istense bile MERSİS kayıtlarından belediye tarafından alınabileceğini vurgulayıp, yapılan işlemin usulsüz olduğunu belirtti. Ancak, belediye başvuruyu kabul etmedi.

KİK ŞİKAYET ÜZERİNE İHALEYİ İPTAL ETTİ

Usulsüz olarak ihale başvurusu değerlendirmeye alınmayan İbrahim Keskin, Kamu İhale Kurumu'na (KİK) şikayette bulundu. Keskin'in başvurusunu değerlendiren Kamu İhale Kurulu, başvurucunun iddia ettiği gibi gerçek kişilerden ihale şartnamesinde teklif vermeye yetkili olduğuna ilişkin bilgiler bölümündeki ortaklar, üyeler, kurucular ile yöneticiler bölümünün doldurulma zorunluluğunun bulanmadığını, bulunulsa bile bu bilgilerin Şanlıurfa Belediyesi tarafından MERSİS kayıtlarından alınabileceğini belirterek usulsüzlüğü hükmedip, ihaleyi iptal etti.

YENİ İHALEYİ KESKİN KAZANDI

1 Eylül 2022'de KİK'in iptal ettiği ihale 22 Eylül 2022'de yenilendi. İhaleyi, başvurusu dikkate alınmayarak ilk ihalede devre dışı bırakılan İbrahim Keskin 2 milyon 473 bin 180 TL başvuru, 2 milyon 851 bin 666 TL maliyetle kazandı. Böylelikle, kamu zararının önüne geçilmiş oldu. 

Editör: Yadigar Hanım