Brent tipi petrolün varil fiyatı bir hafta 10 dolardan fazla değer kaybederek, 84 dolara kadar gerilemesine rağmen benzin ve motorin fiyatlarına indirim yapılmadı. İndirimin rafineri çıkış fiyatlarının değiştirilmediğinden ya da EPDK'nın müdahale etmemesinden uygulanmadığı bildirildi.

Bazı kaynaklar, Koç Holding’in enerji sektöründe faaliyet gösteren iştiraki Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) ile Azerbaycan’ın petrol devi Star Rafineri’nin (İzmir, Aliağa) düşüşü fırsata çevirmek için rafineri çıkış fiyatlarını değiştirmediğini iddia etti. Başka bir kaynak ise indirim kararı alınmasına rağmen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) müdahale ettiğini söyledi.

Aynı kaynak, “EPDK petrol fiyatının biraz daha düşmesini ve buna bağlı olarak motorinde ses getirecek yüklü bir indirim yapılmasını bekliyor. Ancak EPDK kaynakları herhangi bir müdahalede bulunmadı" ifadelerini kullandı.

20 Eylül’de motorinin litresine 1,76 TL indirim gelmişti. İndirim 2,23 TL olarak tespit edilmiş, ancak rafineri şirketleri indirim tutarını son anda azaltmıştı.

Vatandaşlar ise sosyal medyada #OİndirimGelecek etiketi altında başta rafineri şirketleri olmak üzere akaryakıt dağıtım firmalarına “İndirime gelince aheste karar veriyorlar.” diye dert yandı.

Petroldeki düşüş dikkate alındığında bu hafta motorine en az 1,50 Türk Lirası (TL) indirim gelmesi bekleniyordu.

Editör: Yadigar Hanım