Bugün, Türk topraklarının düşman işgalinden kurtadıldığı zaferin günü. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, tam 101 yıl önce bugün, silah arkadaşları ile birlikte Türk topraklarını Yunan işgalinden kurtararak büyük zaferi tarihe altın harflerle yazdı.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 101. yıldönümü bütün Türkiye'de törenlerle kutlanıyor.  

İtilaf Dvletleri, 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine dayanarak Anadolu'yu işgale başladı.

Yunanistan ordusu Ankara Polatlı’ya kadar ilerlerken, Başkomutan Mustafa Kemal, 26 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz'u başlatan tarihi harekat emrini verdi. Afyon'da Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun mücadelesi zaferle sonuçlandı.

Tarihe Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçen 30 Ağustos Zafer Bayramı, ülke genelinde her yıl ulusal bayram olarak kutlanmaya devam ediyor.

Bu yıl da Türkiye'nin her köşesinde kutlama ve anma programları gerçekleştirilecek.

"ORDULAR, İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ'DİR, İLERİ!" EMRİ

Mustafa Kemal Paşa, Büyük Zaferir ertesinde 1 Eylül'de Dumlupınar'da, Batı Cephesi'ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere bir bildiri yayımla. Atatürk, bildiride şunlara vurgu yaptı:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi'nde, zalim ve mağrur bir ordunun temel varlığını, inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve seçkin ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan büyük Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Savaş alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum.

Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine aracılık etme görevinin arkasını bırakmayacak, sürekli olarak yerine getireceğim. Ödüllendirme için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum.

Bütün arkadaşlarımın, Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!"

Editör: Yadigar Hanım