Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzon'un fethinin kutlandığı 15 Ağustos tarihinde aynı zamanda Sümela Manastırında ayin yapılmasını eleştirerek, Trabzon’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a, havalimanında "Ekümenik Patrik" ifadesi yazılı Trabzonspor forması ve atkısı hediye edilmesinin gayri ciddilik ve art niyet olduğunu söyledi.

Daha önce Trabzon'un Fethi'nin 15 Ağustos olduğunu, Sümela Manastırında bu tarihte ayin yapılmasının manidar olduğunu söylediklerini hatırlatan Çakıroğlu, "Kısmen söylediklerimiz karşılık buldu ve Trabzon Valiliği 15 Ağustos'u Trabzon'un Fethi olarak kabul etti. Emeği geçen, hassasiyet gösteren herkesi tebrik ediyorum" diyerek, ancak fetih gününde ayin yanlışında ısrar edildiğini vurguladı.

15 Ağustos Trabzon'un Fetih tarihinde ayin yapmakta ısrar etmenin iyi niyetle açıklanaamayacağını ifade eden Çakıroğlu, şunları söyledi:

"Şehrin bürokrasisi ve siyasi aktörleri bu duruma da hassasiyet göstermelidir. Uzun yıllar sonra Sümela Manastırında ayin izni verildi. Hem şehrin tanıtımı için hem de İslam'a karşı oluşan islamafobi gibi akımların önünü kesmek adına izni önemsedik. Milli ve oini hassasiyeti yüksek olan şehrimizde bu kimliğimizi aşındırmak adına da bu olay kullanıldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ayin için bugün şehrimize teşrif etti. Ancak, Trabzon’a gelen Bartholomeos’a, havalimanında Trabzonspor forması ve atkısı hediye edilmesi ya gayri ciddiliktir ya da ciddi art niyet içermektedir. Bunun başka bir izahi yoktur. Lozan Antlaşması gereğince 'Metropolit' olan şahsa 'Patrik' demek yetmezmiş gibi Pontus Rum çetelerine en fazla şehit veren Trabzon'umuzun formasına 'Ekümenik Patrik' ifadesi yazdırılması kabul edilemez bir rezalettir!

Hassasiyetlerimiz üzerinde hakimiyetimiz devredilemez, terk edilemez.. Birilerinin büyük hesaplarının küçük piyonları olmanın kimseye faydası yok. Kim ya da kimler Trabzonspor üzerinden sempatik bir Patrik portresi çizmeye çalışıyor..? 15 Ağustos üzerinden ayin inadına bakarsak daima uyanık ve daima akıllı olmamız gerektiğini idrak etmiş hatta unutmamamız gereken bu idrakı pekiştirmiş  oluruz..

Trabzon Valimiz 15 Ağustos Fetih üzerinden takdiri hakettiğini vurguladık. Yeni ayin tarihi belirlenerek taç bu hassasiyet taçlandırılmalıdır. Saygı duymak, anlayışlı olmak ile sempati uyandıracak kimi piar çalışmalarına alet olmayı ayırabilmeliyiz. Trabzon için ve Türk-İslam sentezi için Sümela Manastırının tarihi bir hüviyet arzetmekten öte anlamı yoktur.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da İslamın hoşgörü çemberinin sınırları dışında bir hükmü, değeri yoktur. Ülkemizin, inancımızın ve şehrimizin hassasiyetleri konusunda hassas olmak inanın kimseye bir şey kaybettirmez. Hayata ve hamle reklekslerimize 'ne kaybederim diyerek' bakmazsak olayları iyi okuyup, etkili ve gerekli tepkileri verme cesaret eşiğimiz yüksek olur. 

Umuyor ve diliyorum ki bu konuda herkes hassasiyet gösterecektir. Yetkisi olanlar etkili ve ivedi kararlar alacaktır. Bu, 15 Ağustos Trabzon'un Fethi tarihinde yapılan son ayin olacaktır."

Trabzon'da ayin ve fethi aynı güne geldi: 'Papazın fetih oyunu' eleştirisi...

Editör: Yadigar Hanım